Litva potrápila i Španělsko, Slováci nezvládli duel v Arménii

Fotbalisté Litvy po české reprezentaci potrápili i mistry světa Španěly. S favoritem skupiny I v pátek první poločas bez branek, nakonec však podle očekávání prohráli 1:3. Španělsko vyhrálo i svůj druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy a ujalo se vedení v tabulce, přestože má odehráno o zápas méně než Litva a Skotsko, s nímž se utká v úterý.

Fotbalisté Arménie oslavují vítězný gól v kvalifikačním duelu se Slovenskem.

Španělé se poprvé prosadili krátce po změně stran zásluhou Llorenteho, který na přední tyči zužitkoval hlavou centr Ramose. Domácí ale brzy na to zaskočil Šernas. Autor vítězné branky z duelu s Českem se vyhnul ofsajdu a propálil brankáře Casillase.

Jenže neuběhly ani tři minuty a Španělé znovu vedli po další hlavičce Llorenteho, který si tentokrát na zadní tyči počkal na centr Cazorly. Výhru v závěru ještě potvrdil Silva.

Slovenští fotbalisté překvapivě prohráli v Arménii 1:3. Po dvou předchozích výhrách 1:0 nad Makedonií a Ruskem přišli o první body ve skupině B a zkomplikovali si boj o postup. V úterý je navíc čeká duel s vedoucím celkem skupiny Irskem.

Slovákům se dnes v Jerevanu téměř nic nedařilo. Ve 23. minutě udělali chybu v rozehrávce a Movsisjan mohl postupovat sám na brankáře Muchu, kterého ranou mezi nohy prostřelil. Do poločasu ještě vyrovnal Weiss, k němuž propadl centr, a syn reprezentačního trenéra se rychlou kličkou zbavil dvou soupeřů a skóroval.

Krátce po změně stran se však domácí znovu dostali do vedení po dorážce a Slovensko se po zbytek zápasu marně snažilo o vyrovnání. Naopak soupeř měl hned několik šancí na zvýšení, což se mu v závěru nakonec podařilo.

Svěřenci Vladimíra Weisse si zkomplikovali postupové šance, navíc přišli o stopera Škrtela, který dostal žlutou kartu a v úterním duelu s Irskem nemůže kvůli disciplinárnímu trestu nastoupit. "Chybět může i zraněný Stoch. Dnes byl soupeř lepší a zaslouženě vyhrál. Na naší straně osm hráčů zahrálo podprůměrně, s takovým výkonem jsme nemohli myslet na body," prohlásil po zápase trenér Weiss.

Maďaři roznesli San Marino 8:0

Největší kanonádu dne předvedli Maďaři, kteří doma rozstříleli San Marino 8:0. Hattrickem se na tom podílel útočník Szalai, který si do národního týmu přinesl formu z německé Mohuče. Pro něj to přitom byly první branky v reprezentačním dresu.

Tři góly dal i slovinský útočník Tim Matavž, který pomohl Slovincům k jasné výhře 5:1 nad Faerskými ostrovy.

Již jedenáctý kvalifikační zápas po sobě vyhráli fotbalisté Nizozemska, kteří tentokrát udolali Moldávii na její půdě 1:0. O jediný gól se v 37. minutě postaral kanonýr Klaas Jan Huntelaar, který se ve třech utkáních trefil pošesté a vede tabulku střelců kvalifikace.

Jen o gól méně dosud nasbíral německý útočník Miroslav Klose, který dvěma góly pomohl k výhře 3:0 nad Tureckem. O třetí gól se postaral Mesut Özil, který je potomkem tureckých rodičů, ale reprezentuje Německo.

Postup na šampionát se již hodně vzdálil Švýcarsku, která má po dvou zápasech nula bodů. Dnes nestačilo na Černou Horu, která naopak stejně jako Nizozemci, Němci a Norové vyhrála i potřetí a vede obtížnou skupinu G před Anglií a Bulharskem.

Až ve třetím utkání se výhry dočkalo Portugalsko, které pod novým trenérem Paulem Bentem porazilo Dánsko 3:1. Rozhodující okamžiky nastaly po půlhodině hry. Nani nejprve zužitkoval rychlý brejk a poslal domácí do vedení, hned patnáct vteřin po dánské rozehře se Nani znovu dostal k míči a rozhodl. Stejný hráč pak v závěru ještě přihrál na třetí gól Cristianu Ronaldovi.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012
Skupina A
Astana: Kazachstán - Belgie 0:2 (0:0)
Branky: 52. a 70. Ogunjimi. Rozhodčí: Borski (Pol.). ČK: 68. Kislicyn (Kaz.).
Vídeň: Rakousko - Ázerbájdžán 3:0 (1:0)
Branky: 53. a 90.+2 Arnautovic, 3. Prödl. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.).
Berlín: Německo - Turecko 3:0 (1:0)
Branky: 42. a 87. Klose, 79. Özil. Rozhodčí: Webb (Angl.).
Skupina B
Jerevan: Arménie - Slovensko 3:1 (1:1)
Branky: 23. Movsisjan, 50. G. Kazarjan, 89. Mchitarjan - 37. Weiss ml. Rozhodčí: Orsato (It.).
Andorra la Vella: Andorra - Makedonie 0:2 (0:1)
Branky: 42. Naumovski, 60. Sikov. Rozhodčí: Mazeika (Litva).
Dublin: Irsko - Rusko 2:3 (0:2)
Branky: 72. Keane z pen., 78. Long - 10. Keržakov, 28. Dzagojev, 50. Širokov. Rozhodčí: Blom (Niz.).
Skupina C
Bělehrad: Srbsko - Estonsko 1:3 (0:0)
Branky: 60. Kuzmanovič - 63. Kink, 73. Vassiljev, 90.+1 vlastní Lukovič. Rozhodčí: Lajuškin (Rus.).
Belfast: Severní Irsko - Itálie 0:0
Rozhodčí: Chapron (Fr.).
Lublaň: Slovinsko - Faerské ostrovy 5:1 (2:0)
Branky: 25., 36. a 64. Matavž, 70. Novakovič z pen., 84. Dedič - 90. Mouritsen. Rozhodčí: Todorov (Bulh.).
Skupina D
Lucemburk: Lucembursko - Bělorusko 0:0
Rozhodčí: Stavrev (Mak.). ČK: 69. Kornilenko (Běl.).
Skadar: Albánie - Bosna a Hercegovina 1:1 (1:1)
Branky: 45. Duro - 21. Ibiševič. Rozhodčí: Jacobsson (Isl.).
Skupina E
Budapešť: Maďarsko - San Marino 8:0 (4:0)
Branky: 18., 27. a 48. Szalai, 11. a 25. Rudolf, 60. Koman, 89. Dzsudzsák, 90.+4 Gera z pen. Rozhodčí: Kaasik (Est.). ČK: 90.+3 C. Valentini (San Marino).
Kišiněv: Moldavsko - Nizozemsko 0:1 (0:1)
Branka: 37. Huntelaar. Rozhodčí: Meyer (Něm.).
Skupina F
Tbilisi: Gruzie - Malta 1:0 (0:0)
Branka: 90.+1 Siradze. Rozhodčí: Black (Sev. Ir.).
Pireus: Řecko - Lotyšsko 1:0 (0:0)
Branka: 58. Torosidis. Rozhodčí: Damato (It.).
Skupina G
Cardiff: Wales - Bulharsko 0:1 (0:0)
Branka: 48. Popov. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). ČK: 90.+5 Gunter (Wales).
Podgorica: Černá Hora - Švýcarsko 1:0 (0:0)
Branka: 67. Vučinič. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.).
Skupina H
Larnaka: Kypr - Norsko 1:2 (0:2)
Branky: 58. Okkas - 2. J. A. Riise, 42. Carew. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).
Porto: Portugalsko - Dánsko 3:1 (2:1)
Branky: 30. a 31. Nani, 85. C. Ronaldo - 79. vlastní Carvalho. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).