Srbové jsou na EURO, Maďarsko díky Szoboszlaiovi otočilo proti Černé Hoře, Lukaku nastřílel 4 góly

Fotbalisté Srbska poprvé v historii postoupili na mistrovství Evropy. V závěrečném utkání kvalifikační skupiny G doma remizovali s Bulharskem 2:2 a v tabulce obsadili druhé místo za maďarskou reprezentací. Ta coby jistý účastník Eura v příštím roce porazila 3:1 Černou Horu, která by se kvalifikovala pouze v případě svého vítězství a porážky Srbska. Závěrečný turnaj v Německu zná 17 z 24 účastníků.

Miloš Veljkovič oslavuje svoji branku proti Bulharsku s Aleksandarem Mitrovičem.

Belgie především díky čtyřem gólům kanonýra Romelua Lukakua deklasovala oslabený Ázerbájdžán 5:0. Domácímu kapitánovi na čtyři trefy stačilo 20 minut prvního poločasu. Portugalsko porazilo Island 2:0 a ve skupině i podesáté zvítězilo.

Favorizovaní Srbové začali ve městě Leskovac lépe a v 17. minutě otevřel skóre Veljkovič. Jenže v 59. minutě vyrovnal Rusev a deset minut nato poslal hosty do vedení Despodov. V 82. minutě rozhodl o dělbě bodů Babič. Bulhaři, za které odehrál první poločas bývalý sparťanský útočník Minčev, zakončili kvalifikaci na poslední páté pozici a bez vítězství.

Srbsko si na evropském šampionátu zahraje premiérově od svého vzniku jako samostatného státu v roce 2006. Na ME v roce 2000 ještě startovalo jako Srbsko a Černá Hora.

Maďarům se v Budapešti nepovedla úvodní půle a ve 36. minutě inkasovali po Rubežičově brance. Na domácím obratu po změně stran se podílel kapitán Szoboszlai dvěma góly během dvou minut, konečné slovo měl v nastaveném čase Ádám Nagy.

Lukaku v Bruselu otevřel skóre v 17. minutě. Poté byl hostující Eddy Israfilov vyloučen za dvě žluté karty v krátkém sledu. Rozjetý útočník AS Řím následně vstřelil další tři branky mezi 26. a 37. minutou. Nejlepší střelec belgické historie si polepšil na 83 reprezentačních branek ve 113 zápasech. Lukaku si rovněž upevnil pozici nejlepšího kvalifikačního kanonýra se 14 góly.

Romelu Lukaku střílí svůj čtvrtý gól v kvalifikačním zápase proti Ázerbajdžánu.

Do druhého dějství třicetiletý bývalý hráč Chelsea, Manchesteru United nebo Interu Milán nenastoupil a domácí se bez něj prosadili už pouze jednou. V poslední minutě dokonal ázerbájdžánský debakl Trossard. „Rudí ďáblové“ bez porážky ovládli skupinu F, z níž postoupili společně s Rakouskem.

Portugalce v Lisabonu nasměroval k výhře ve 37. minutě Bruno Fernandes, druhou domácí branku přidal v 66. minutě střídající Horta po Ronaldově přihrávce. Tým z Pyrenejského poloostrova v devátém z deseti utkání ve skupině J udržel čisté konto, v kvalifikaci inkasoval pouze dva góly od Slovenska.

To zakončilo úspěšné boje o Euro vítězstvím 2:1 v Bosně a Hercegovině. Všechny góly v Zenici padly po změně stran. Na Hrošovského vlastní branku odpověděl Boženík, po vyloučení domácího Gojkoviče poté dokonal slovenský obrat v 71. minutě Šatka.

Nihad Mujakič z Bosny a Hercegoviny se snaží odebrat míč Slovákovi Boženíkovi ve vzájemném zápase v bosenské Zenici.

Španělsko porazilo Gruzii 3:1 a vyhrálo i čtvrtý domácí kvalifikační zápas. Po úvodním gólu Le Normanda ve Valladolidu rychle srovnal Kvaracchelija, ale ve druhé půli se trefili Torres a hostující Ločošvili do vlastní branky. Španělé ovládli skupinu A o čtyři body před Skotskem, které v Glasgow remizovalo s Norskem 3:3.

Kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2024:
Skupina A:
Skotsko - Norsko 3:3 (1:1)
Branky: 13. McGinn z pen., 33. vlastní Östigaard, 59. Armstrong - 3. Dönnum, 20. Larsen, 86. Elyounoussi
Belgie - Ázerbájdžán 5:0 (4:0)
Branky: 17., 26., 30. a 37. Lukaku, 90. Trossard. ČK: 24. Eddy Israfilov (Ázerbájdžán)
Skupina J:
Bosna a Hercegovina - Slovensko 1:2 (0:0)
Branky: 49. vlastní Hrošovský - 52 Boženík, 71. Šatka. ČK: 63. Gojkovič (Bosna a Hercegovina)
Lichtenštejnsko - Lucembursko 0:1 (0:0)
Branka: 69. Rodrigues. ČK: 5. Danel Sinani (Lucembursko)
Portugalsko - Island 2:0 (1:0)
Branky: 37. Bruno Fernandes, 66. Horta