Polsko zdolalo v kvalifikaci o Euro Faerské ostrovy a je druhé před Českem, Haaland sestřelil Kypr

Fotbalisté Polska v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy zvítězili 2:0 na hřišti Faerských ostrovů a posunuli se na druhé místo skupiny E o bod před českou reprezentaci, která prohrála 0:3 v Albánii. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého mají zápas k dobru. Ve skupině A přišlo o stoprocentní bilanci Skotsko porážkou 0:2 ve Španělsku. Turecko uspělo v přímém souboji o vedení ve skupině D 1:0 na hřišti Chorvatska. Na závěrečný turnaj v Německu postoupí z každé skupiny dva celky.

Haaland vstřelil Kypru dva góly.

Poláci si na Faerských ostrovech poradili i bez zraněného kanonýra Lewandowského a zvládli premiéru pod novým koučem Probierzem, jenž nahradil odvolaného Portugalce Santose. Skóre otevřel ve čtvrté minutě technickým obstřelem Szymaňski a v 65. minutě přidal druhý zásah hlavou Buksa. To už hráli domácí v oslabení, v 49. minutě dostal červenou kartu Askham.

Polsko po třech venkovních porážkách poprvé v kvalifikaci uspělo na hřišti soupeře. Faerské ostrovy, které se v neděli utkají v Plzni s českou reprezentací, mají s jediným bodem na kontě jistotu poslední příčky ve skupině.

Skotsko se dnes mohlo stát vedle pořadatelské země Německa druhým jistým účastníkem šampionátu, kýžený bod ale neuhrálo a po pěti soutěžních výhrách našlo přemožitele. Drtivý tlak Španělů zužitkoval v 74. minutě hlavou útočník Morata a pojistku přidal v závěru při debutu v národním týmu záložník Sancet. Výběr „La Roja“ ztrácí na Skotsko tři body a má zápas k dobru.

Třetí je Norsko, jemuž pomohl k výhře 4:0 nad outsiderem skupiny z Kypru dvěma góly kanonýr Haaland. Hvězda Manchesteru City vstřelila v kvalifikaci šest branek, více dal pouze Belgičan Lukaku (8). Seveřané v neděli přivítají Španěly, za kterými zaostávají o dva body a zároveň sehráli o zápas více.

Turecko vrátilo bronzovým medailistům z loňského světového šampionátu březnovou domácí porážku 0:2. Dnes vstřelil jedinou branku po půlhodině útočník Yilmaz. Chorvatsko ztrácí z druhého místa na dnešního soupeře tři body, má ale zápas k dobru. Oběma týmům nahrála porážka třetí Arménie 0:2 v Lotyšsku, které získalo první body.

Rumunsko remizovalo bez branek s Běloruskem a nevyužilo šanci posunout se alespoň dočasně do čela skupiny I. Na prvním místě zůstává Švýcarsko, jehož duel s Izraelem se odehraje až 15. listopadu. Izrael nenastoupí ani v neděli proti Kosovu, UEFA oba zápasy odložila kvůli válečnému stavu v zemi po sobotním útoku palestinských radikálů z hnutí Hamás.