Druhá výhra! Plzeň zvládla v Astaně obrat, rozhodla lehká teč Kalvacha

Fotbalová Plzeň výtečně rozehrála skupinu Konferenční ligy. Po domácí výhře nad Ballkani zvítězila i ve čtvrtek na půdě kazašské Astany (2:1). Zkraje druhého poločasu sice Viktoria inkasovala, dvěma slepenými góly Tomáše Chorého a Jana Kopice, jehož ránu lehce tečoval Lukáš Kalvach, zápas otočila.

Plzeňský útočník Tomáš Chorý bojuje o míč se Zarkem Tomaševičem z Astany během utkání Konferenční ligy.

Na umělé trávě v Astana Aréně si oba týmy počínaly v prvním poločase dost opatrně, na branku neletěla ani jedna střela. Plzeň mohla udeřit jedině z přímého kopu z hranice šestnáctky, Lukáš Kalvach ale vystřelil nad. Domácí sice dostali míč do plzeňské sítě, ovšem situaci předcházel metrový ofsajd, gól tedy neplatil.

Po přestávce však nuda skončila. V 51. minutě si navedl míč na střed hřiště Marin Tomasov a jeho rána, tečovaná stoperem Sampsonem Dwehem, skončila za zády bezmocného Jindřicha Staňka.

Viktoriáni, kteří do druhého poločasu nastoupili bez zraněného kapitána Lukáše Hejdy, jehož nahradil Václav Jemelka, ovšem výtečně zareagovali. Za tři minuty bylo srovnáno, když útočník Tomáš Chorý s přehledem hlavou uklidil centr Dweha. Za další tři minuty hosté dokonali obrat: Jan Kopic vypálil levačkou, s lehkou tečí Kalvacha skončil balon v brance Astany - 1:2.

V 64. minutě mohlo být pro Západočechy ještě veseleji. V solidní pozici se ocitl Pavel Bucha, jenže nastřelil pouze jednoho z bránících hráčů. Vzápětí napřáhl z 18 metrů Kopic a těsně minul levou tyč. V 83. minutě naopak mohlo být vyrovnáno. Maks Ebong si sběhl na pas za obranu, proti jeho střele pod břevno ale vytáhl Staněk skvělý zákrok. Když se v nastavení neujala ani hlavička Kama Hovhannisjana, viktoriáni mohli oslavit zisk dalších tří bodů.

Konferenční liga UEFA 2. kolo
Skupina C
Astana - Plzeň 1:2
Branky: 51. Tomasov - 54. Chorý, 57. Kopic. Rozhodčí: Correia - Teixeira, Almeida - Pinheiro (video, všichni Portug). ŽK: Harojan, Kuat, Maročkin, Hovhanisjan - Durosinmi, Šulc, Chorý.
Astana: Čondrič - Harojan, Maročkin, Tomaševič - Hovhanisjan, Kuat (67. Jovančič), Lončar (90. Žaksylyk), Ourega (67. Ebong), Vorogovskij - Tomasov, Darboe (73. Ajmbetov). Trenér: Babajan.
Plzeň: Staněk - Hejda (46. Jemelka), Hranáč, Dweh - Kopic, Bucha (89. Traoré), Kalvach, Cadu - Šulc (90.+3 Vlkanova) - Chorý (80. Vydra), Durosinmi (90.+3 Sýkora). Trenér: Koubek.