Galatasaray - Sparta 3:2Blázinec v Turecku, dvě červené, pět gólů. Sparta si v závěru prohrála bitvu proti Galatasarayi

Neuvěřitelně bláznivý zápas mají za sebou fotbalisté pražské Sparty. V prvním duelu play off Evropské ligy nakonec padli na půdě Galatasaraye Istanbul 2:3, když v nastavení rozhodl domácí kanonýr Mauro Icardi. Za Spartu se trefili Angelo Preciado a Jan Kuchta, kvůli červené nedohráli Matěj Ryneš a domácí Victor Nelsson.

Angelo Preciado ze Sparty v akci v zápase proti Galatasaray Istanbul

Istanbul (od našeho zpravodaje) - Sparta rozhodně může litovat nevyužitých příležitostí. Hned po pár desítkách sekund od úvodního hvizdu se dostal do dobré pozice Qazim Laci, bránu ale netrefil. Naopak v 6. minutě vychytal Veljka Brimančeviče v přímém souboji Fernando Muslera.

Následně přišel trest. Na levé straně se sám zjevil Kerem Demirbay. Nikým neatakovaný doběhl až do vápna a střelou na bližší tyč překonal Petera Vindahla. Ten poté vzteky málem rozkopl svou tyč. Do přestávky mohl srovnat Jan Kuchta, po nahrávce od Kaana Kairinena ale z výborné pozice trefil přesně místo, kde stál Muslera.

Zápas plný šancí před více než 52 tisíci diváky, kteří bučením doprovázeli každý sparťanský dotek s balonem, ve druhé půli gradoval. Ve 47. minutě se k odraženému míči dostal na hranici vápna Angelo Preciado a přízemní ranou srovnal na 1:1.

Angelo Preciado (vlevo) se raduje z gólu na hřišti Galatasaraye Istanbul

Následně ve dvou stoprocentních šancích selhal Icardi. V 61. minutě si smolné chvíle vybral kapitán Sparty Ladislav Krejčí. Po jeho špatné rozehrávce rozjel Galatasaray akci, na jejímž konci střílel Dries Mertens. Míč se otřel o Krejčího hlavu a skončil za Vindahlem.

O chvilku později vysunul Qazim Laci Birmančeviče, kterého v nouzi fauloval stoper Nelsson a po červené kartě opustil hřiště. Sparta využila přesilovku za pár minut. Preciado našel centrem hlavu Kuchty a Muslera byl bezmocný. Aby toho nebylo málo, druhou žlutou kartu viděl za úder loktem Ryneš a duel končil v deseti hráčích na obou stranách.

Nejvíce bláznivý byl samotný závěr. Rozhodnout mohl v 90. minutě Tomáš Wiesner, ale v samostatném úniku nastřelil jen Musleru do hlavy. Konečné slovo si vzal Icardi. Na hranici vápna si srovnal míč, vystřelil po zemi ke vzdálenější tyči a do čtvrteční odvety na Letné přisoudil tureckému týmu jednobrankový náskok.

Spartě budou kromě vyloučeného Ryneše chybět také Birmančevič a Krejčí, kteří se vykartovali. Zdravotní problémy má i Jaroslav Zelený, což znamená, že Priske bude skládat téměř celou levou stranu. Pozitivem je naopak uzdravení Lukáše Haraslína, jenž zasáhl i do druhé půle zápasu v Turecku.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:
Galatasaray Istanbul - Sparta Praha 3:2 (1:0)
Branky: 19. Demirbay, 61. vlastní Krejčí, 90.+1 Icardi - 47. Preciado, 65. Kuchta. Rozhodčí: Hernández - Naranjo, Sanchez Rojo - Del Cerro Grande (video, všichni Šp.). ŽK: Yilmaz, Aktürkoglu - Laci, Ryneš, Birmančevič, Krejčí. ČK: 62. Nelsson - 80. Ryneš.
Galatasaray: Muslera - Ayhan (55. Bardakci), Sánchez, Nelsson, Kutlu - Demirbay (84. Zaha), Torreira (90.+1 Ndombélé) - Yilmaz, Mertens (90.+1 Carlos Vinícius), Aktürkoglu (84. Tete) - Icardi. Trenér: Buruk.
Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen, Krejčí - Preciado (74. Wiesner), Kairinen, Laci (74. Solbakken), Ryneš - Karabec (65. Haraslín), Birmančevič (84. Sadílek) - Kuchta (84. Olatunji). Trenér: Priske.