Hlavní obsah

VIDEO: Reportéři uprostřed války výtržníků v Bratislavě zachraňovali děti, chuligán jim vnikl až do kabiny

neu, dos (Bratislava)Sport.cz
24. 10. 2014 11:33

Brr. Kdo sledoval válku fotbalových chuligánů Sparty a Slovanu v ochozech bratislavských Pasienků aspoň zpovzdálí, stejně měl husí kůži a strach. Jenže rozhlasoví reportéři Radiožurnálu Jan Kaliba a Mirko Vasič se ocitli přímo uprostřed vřavy a všeho běsnění. Ve svojí zastaralé kabině dokonce zachraňovali vyděšené děti, pak do ní vnikl fanoušek Slovanu... To všechno zažili během své práce.

Bitka mezi fanoušky Slovanu a Sparty

 
Článek
Fotogalerie

Fanoušci přerušili zápas Sparty v Bratislavě.

Jak mohla UEFA schválit zastaralý stadión na Pasienkách pro zápasy Evropské ligy? Co dělali pořadatelé, policisté a bezpečnostní agentura, když chuligáni Sparty začali demolovat plot, aby se přes klidné diváky mohli přehnat ke kotli Slovanu?

Čtvrteční výtržnosti vyvolávají spoustu otázek. Televizní a rozhlasoví reportéři, pod nimiž k největší rvačce došlo, mají jasno - můžeme být rádi, že jsme to ve zdraví přežili!

„Místo, kde jsme byli, vypadalo spíš jako zelinářský stánek. Buňka, navíc v oknech chyběla skla. Měli jsme to všechno dění prakticky před nosem," líčí reportér Radiožurnálu Mirko Vasič pro Sport.cz a Právo.

„Nejdřív se kolem nás prohnali ti ze Slovanu, běželi ke sparťanům, ti je pak zase vytlačovali zpátky. Jenže v prostoru mezi oběma tábory, tedy pod námi, byli normální lidé, i děti. Jedno nám vyděšení rodiče podali. Měli jsme uvnitř pult, pod který se dalo schovat, že člověk nebyl vidět," přidává se jeho kolega Jan Kaliba.

„Mohlo mu být maximálně sedm let. Pak na nás ťukali z boku, byl tam někdo s rozraženým okem, tekla mu krev. Ptali se, jestli nevíme, kde je nějaký zdravotník," kroutí hlavou Vasič.

Marko aspoň umí bojová umění

Ani reportéři se na svých místech necítili bezpečně. „Jeden z chuligánů nám vytrhával přenosové šňůry ze zdi, kolegům ze Slovenské televize také. Přenos pro STV komentoval trenér Karol Marko, který zařízení bránil. Prý umí bojová umění, nebál se," hořce se usmívá Kaliba.

Výtržník vytrhávající šňůry na reportérském stanovišti, to je další zoufalá vizitka pořadatelů.

„Byl to fanoušek Slovanu. Nakoukl dovnitř, říkal ‚Čo vy tu robíťe' a začal kabely vytrhávat. Přenos nepřerušil, neboť místo vysílací šňůry vytáhl moje sluchátka," vypráví Kaliba.

Museli duchapřítomně zareagovat. „Já rychle domluvil, čapnul vysílací zařízení a vytrhl ho z kabelu. Řekl jsem do éteru, že musím končit, že se to dál nedá, vytrhl jsem to a dal to radši stranou," popisuje Vasič.

Jeho kolega pohromy přímo přitahuje. Jako třeba na MS v Brazílii. „Když Chilané naběhli do tiskového střediska na Maracaná, také to nebylo nic moc. Ale nebylo to přímo při práci. Byl jsem také na jaře v Ostravě, když tam hrála Sparta, takže vymetám výborné zápasy... Tam se ale nepokoje odehrály na protější tribuně, tohle bylo přímo u nás," srovnává Kaliba.

Šlo jim o život, proto utekli

Také slovenská média konstatují, že bezpečnostní služba všemu jen skandálně přihlížela. Po chvíli se totiž chuligáni zmocnili kovových tyčí a bili se hlava nehlava. To už nohy na ramena vzali i televizní komentátoři, kteří byli v blízkosti mely. „V jednu chvíli nám šlo o život," ujišťuje Szilárd Németh, spolukomentátor RTVS.

Spolu s kolegy proto ze strachu o své zdraví opustili stanoviště. „Krvavé obličeje, tyče. Ani si neumíte představit, co jsme zde prožívali. Neměli jsme kam utéct, tak jsme se jen schovávali," líčí komentátor Ľuboš Hlavena.

Báli se ovšem i aktéři na hřišti. „Přiznám se, že jsem měl strach. Někteří spoluhráči měli dokonce v hledišti rodiny, proto není překvapující, že jsme se báli. Přerušení nebylo nic příjemného, ale zdá se, že soupeři to pomohlo a nám uškodilo," kaboní se kapitán Slovanu Igor Žofčák.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Souhrn:

2021/22

Souhrn z výsledků:
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Rangers Glasgow Rangers FC - AC Sparta Praha Sparta Rangers - Sparta 2 : 0
20211125T21 : 00:00+0000
Rangers vs. Sparta
Rangers vs. Sparta
Rangers
Sparta
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Eindhoven PSV Eindhoven - SK Sturm Graz Sturm Graz Eindhoven - Sturm Graz 2 : 0
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Olympiakos Olympiakos Pireus - Fenerbahce Istanbul Fenerbahce Olympiakos - Fenerbahce 1 : 0
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Monako AS Monako - Real Sociedad R. Sociedad Monako - R. Sociedad 2 : 1
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Leicester Leicester City - Legia Varšava Legia Leicester - Legia 3 : 1
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Frankfurt Eintracht Frankfurt - Royal Antverpy Antverpy Frankfurt - Antverpy 2 : 2
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Bröndby Bröndby Kodaň - Olympique Lyon Lyon Bröndby - Lyon 1 : 3
25.11.2021 základní skupiny - 5. kolo Rapid SK Rapid Vídeň - West Ham United F.C. West Ham Rapid - West Ham 0 : 2
20211125T18 : 45:00+0000
Rapid vs. West Ham
Rapid vs. West Ham
Rapid
West Ham

Souhrn z tabulek:
Souhrn z kalendáře:
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Antverpy Royal Antverpy - Olympiakos Pireus Olympiakos Antverpy - Olympiakos Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Fenerbahce Fenerbahce Istanbul - Eintracht Frankfurt Frankfurt Fenerbahce - Frankfurt Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Legia Legia Varšava - Spartak Moskva Spartak Legia - Spartak Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Lyon Olympique Lyon - Glasgow Rangers FC Rangers Lyon - Rangers Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Neapol SSC Neapol - Leicester City Leicester Neapol - Leicester Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo R. Sociedad Real Sociedad - PSV Eindhoven Eindhoven R. Sociedad - Eindhoven Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Sparta AC Sparta Praha - Bröndby Kodaň Bröndby Sparta - Bröndby Vsadit
9.12. 18 : 45 základní skupiny - 6. kolo Sturm Graz SK Sturm Graz - AS Monako Monako Sturm Graz - Monako Vsadit