Ajax slaví 36. nizozemský titul, Černý pomohl Twente gólem k výhře

Fotbalisté Ajaxu Amsterodam získali 36. titul v nizozemské lize. V předposledním 33. kole porazili na svém hřišti 5:0 Heerenveen a na druhý PSV Eindhoven, který zdolal 3:2 Nijmegen, mají nedostižný čtyřbodový náskok. Twente si zajistilo čtvrté místo a postup do kvalifikace Konferenční ligy výhrou 3:0 nad Groningenem, úvodní branku vstřelil záložník Václav Černý.

Český fotbalový talent Václav Černý v dresu FC Twente Enschede.

Ajax udělal poslední krok s přehledem, už po prvním poločase vedl o tři branky díky trefám Tagliafica, Berghuise a Hallera. V závěru přidali další góly střídající Brobbey a Álvarez. Třetím titulem v řadě se s amsterodamským velkoklubem rozloučil trenér Erik ten Haag, jenž od příští sezony povede Manchester United.

Nejúspěšnější nizozemský celek oplatil druhému PSV porážku z finále poháru i superpoháru. Třetí příčku si s předstihem zajistil Feyenoord vítězstvím 1:0 s Deventerem.

Černý se naposledy trefil 9. ledna 2021 proti Emmenu. O pět dní později si přetrhl zkřížený vaz v levém kolenu, musel na operaci a na deset měsíců vypadl ze hry. Proti Groningenu v 29. minutě využil Van Wolfswinkelovy patičky a poslal míč nekompromisně pod břevno. Čtyřiadvacetiletý český záložník místo oslavy gólu zvedl směrem k tribunám dres se jmenovkou bývalého spoluhráče z Twente i Ajaxu Jodyho Lukokiho, který v pondělí zemřel v 29 letech.

Po změně stran přidal další dva góly Limnios. V základní sestavě Twente nastoupil i reprezentační záložník Michal Sadílek.