Hlavní obsah

Nechutné! Spartak Moskva označil své fotbalisty tmavé pleti za "čokolády"

13. 1. 2018 19:25

Ruský fotbalový mistr Spartak Moskva se stal terčem kritiky za příspěvek s rasistickým podtextem na svém oficiálním účtu na twitteru. V něm označil své hráče tmavé pleti za "čokolády".

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Příspěvek Spartaku Moskva o hráčích tmavé pletiVideo: Twitter, FC Spartak Moscow (@fcsm_official), sntv

 
Článek

Spartak v sobotu zveřejnil krátké video ze soustředění v Dubaji. Jsou na něm natočeni tři jeho hráči tmavé pleti, mezi nimi brazilský útočník Luiz Adriano, při cvičení na trávníku. "Podívejte, jak se čokolády roztékají na slunci," uvádí se v popisu videa se smajlíky.

Příspěvek vyvolal ve světě pozdvižení. Mimo jiné i kvůli tomu, že Rusko letos hostí mistrovství světa a otázkám rasismu je věnována velká pozornost. "Není správné, když nejvýznamnější ruský klub toleruje a oslavuje rasistické poznámky tohoto typu," řekl BBC Piara Powar, šéf antidiskriminační organizace Fotbal proti rasismu v Evropě (Fare).

Spartak se k poprasku, který vyvolal, přímo nevyjádřil. V pozdějším tweetu nicméně brazilský záložník Fernando ve videu říká: "Ve Spartaku není žádný rasismus. Jsme jedna rodina."

Moskevský Spartak měl s rasismem na stadiónu opakovaně problémy a byl za diskriminační chování fanoušků několikrát pokutován. V prosinci navíc UEFA zahájila disciplinární řízení s jeho mladým hráčem Leonidem Mironovem, jenž údajně během utkání Youth League rasisticky urážel liverpoolského Rhiana Brewstera.

Reklama