Island - Česko 2:1Mizerný start do kvalifikace o ME, Lvíčata padla na Islandu

Už to vypadalo na přijatelnou remízu, jenže nakonec z toho není ani bod. Česká jednadvacítka v prologu evropské kvalifikace prohrála na Islandu 1:2 po gólu z 94. minuty. Zatímco po čtvrtečním přáteláku se Slovenskem (2:0) mohl mít tým trenéra Jana Suchopárka nárok na opatrný optimismus, po startu kvalifikace v chladném Reykjavíku zůstanou rozpaky.

Gólman české jednadvacítky Lukáš Horníček.

Padnout s Islandem? Tohle se Lvíčatům stalo poprvé v historii. A úplně zbytečně: na konci zápasu se jim povedlo vyrovnat na 1:1, jenže pak selhali v nastavení. „Doplatili jsme na neorganizovanost. Mrzí nás to,“ litoval záložník Michal Černák.

Škoda, že Češi inkasovali víceméně z první islandské tutovky ve 44. minutě: rychlý protiútok hostitelů zakončil levačkou kapitán Andri Gudjohnsen. Že vám to jméno něco říká? Tušíte správně, je to syn slavného islandského útočníka Eidura Gudjohnsena, jenž sbíral trofeje v Chelsea či Barceloně.

Suchopárkovi chlapci dlouho dobývali pevnou islandskou defenzivu, dočkali se až v 87. minutě. Znovu u toho byl Gudjohnsen junior, jenž poslal zbytečnou zpětnou přihrávku. Černák šikovně našel žolíka Christopha Kabonga, pro něhož zkraje nového cyklu jednadvacítky platí: dva zápasy, dva góly.

Zahozené šance

Češi přitom měli víc šancí než na jeden zásah. „Kdybychom je proměnili, klidně jsme mohli vyhrát,“ mrzelo Kabonga. Hned zkraje prosluněného odpoledne byl hodně vidět křídelník Matěj Jurásek. Po faulu na něj napálil Patrik Vydra z hrany šestnáctky břevno a pár minut nato stoper Hlynur Freyr Karlsson odrazil Juráskovi míč z prázdné branky. A na začátku druhé půle trefil Černák boční síť.

Na začátku druhé půle trefil Černák boční síť a v 64. minutě se od kopačky Adama Karabce balon odrazil na tyč. Sparťanský záložník na malém stadionu Víkingsvöllur nedohrál, pět minut před koncem z jeviště odkulhal.

A ještě jeden smolný moment, pro českou partu ten nejhorší: záložníkovi Danielu Kaštánkovi na konci při bránění zacláněl rozhodčí, chyběl mu krok a Andri Fannar Baldursson poslal míč do růžku – 2:1, hotovo. „Od střídačky jsem to neviděl přesně, ovšem takové situace se ve fotbale stávají. Měli jsme udělat víc, aby ten gól nepadnul,“ poznamenal kouč Suchopárek.

Bude v říjnu doma s Walesem a Dánskem líp? Oba čeští konkurenti mají po dvou zápasech čtyři body, hrát se bude 13. a 17. října v Českých Budějovicích.

Skupina I:
Island - Česko 2:1 (1:0)
Branky: 44. A. Gudjohnsen, 90.+4 Baldursson - 87. Kabongo. Rozhodčí: Kachevski - Vasilevski, Putilin (všichni Mak.). ŽK: Róbertsson, Jónasson (trenér) - Chaloupek, Vitík.
Island: Petersson - Pálsson, Róbertsson, Karlsson - Borgbórsson (63. Sigurpálsson), Ingason (90.+5 Wöhler), Baldursson, E. Gudmundsson, Ó. Gudmundsson - A. Gudjohnsen, Sigurgeirsson (70. Djuric). Trenér: Jónasson.
Česko: Horníček - Vitík, Chaloupek, Vydra - Černák, Tkáč (65. Fila), Křišťan (77. Kaštánek), Suchomel - Karabec (85. Halinský), Sejk (65. Vecheta), Jurásek (77. Kabongo). Trenér: Suchápárek.
Litva - Wales 2:3 (0:1)