Arsenal - Lens 6:0Arsenal deklasoval v Lize mistrů Lens, do play off postoupil i Eindhoven. United na pokraji vyřazení

Fotbalisté Arsenalu a PSV Eindhoven jsou dalšími jistými osmifinalisty Ligy mistrů. Arsenal v 5. kole deklasoval doma 6:0 Lens, druhý postupující tým ze skupiny B Eindhoven zvítězil po velkém obratu v závěru 3:2 v Seville. Braga remizovala 1:1 s Unionem Berlín, za který odehrál závěrečných 12 minut střídající reprezentační záložník Alex Král. Obránce Benfiky Lisabon David Jurásek přihlížel jen z lavičky náhradníků remíze 3:3 s Interem Milán. Stejným výsledkem skončilo i utkání Manchesteru United proti Galatasaray Istanbul. Rudí ďáblové tak nemají postup ve svých rukou.

Fotbalisté Arsenalu se radují z gólu v utkání Ligy mistrů proti Lens.

Před posledním kolem skupinové fáze je jistých 12 ze 16 účastníků osmifinále. O zbývajících čtyřech se rozhodne za dva týdny. Do play off prošly také Manchester City, Lipsko, Real Madrid, Bayern Mnichov, Inter Milán, San Sebastian, Atlético Madrid, Barcelona, Dortmund a Lazio Řím.

Arsenal úvodní vzájemný zápas v Lens překvapivě prohrál, v odvetě ale nedal francouzskému soupeři šanci. „Kanonýři“ nasázeli čtyři branky mezi 13. a 27. minutou, postupně se trefili Havertz, Jesus, Saka a Martinelli. Ještě před pauzou přidal pátý zásah kapitán Ödegaard a Arsenal se stal prvním klubem, za který se prosadilo pět různých střelců v úvodním dějství zápasu Ligy mistrů. V 86. minutě uzavřel skóre z penalty Jorginho.

Lens se v posledním kole utká o třetí místo a postup alespoň do play off Evropské ligy se Sevillou. Andaluský klub nezvládl závěr duelu s PSV, do něhož s průměrem 32 let a 19 dní nastoupil v nejstarší základní sestavě v historii soutěže. V 24. minutě poslal Sevillu do vedení stoper Ramos, jehož trefa po standardní situaci znamenala gól číslo 10.000 v Lize mistrů. V soutěži skóroval pošestnácté a je nejlepším střelcem mezi obránci společně s krajanem Piquém a Brazilcem Robertem Carlosem.

Po změně stran zvýšil Nasírí, v 66. minutě se ale nechal vyloučit Ocampos a PSV skóre otočil. Na Saibariho snížení navázala v 81. minutě Gudeljova vlastní branka a obrat dokonal v nastavení hlavou Pepi.

Vedení znovu neudržel ani Manchester United. Na hřišti Galatasaraye Istanbul po gólech Garnacha a Fernandese stejně jako v minulém kole v Kodani (3:4) brzy vedl o dvě branky. Po půlhodině snížil po zaváhání brankáře Onany z přímého kopu Zijach, v 55. minutě však „Rudí ďáblové“ znovu odskočili zásluhou McTominaye. V 62. minutě Zijach z takřka totožného přímého kopu znovu překvapil Onanu, jenž si srazil centrovaný míč sám do sítě, a o devět minut později srovnal ranou na přední tyč Aktürkoglu.

Ve druhém zápase jistý vítěz skupiny A Bayern přišel o stoprocentní bilanci a v Mnichově hrál bez branek s Kodaní. United tak mohou dosáhnout na postup už jen v případě vítězství v posledním kole nad Bayernem a remízy v duelu Kodaň - Galatasaray.

Ve skupině C si Real zajistil první místo triumfem 4:2 nad Neapolí. Přestřelku rozhodl v 84. minutě při svém debutu v milionářské soutěži devatenáctiletý Argentinec Paz. Neapoli stačí v posledním kole bod z domácího duelu s Bragou, která navzdory hodinovému oslabení po Niakatého červené kartě uhrála s Unionem alespoň bod. V 51. minutě odpověděl na Gosensovu trefu Djaló. Předposlední tým německé ligy nevyhrál při debutu trenéra Bjelici 16. soutěžní utkání v řadě.

Benfica získala ve skupině D první bod, po úvodním poločase to ale vypadalo na premiérové vítězství. Po hattricku Joaa Mária vedl lisabonský celek nad Interem 3:0, po změně stran ale o náskok přišel a závěr dohrával dokonce v oslabení bez vyloučeného Silvy. Finalistům minulého ročníku zařídil bod v 72. minutě vyrovnávacím gólem z penalty Sánchez. Druhý zápas skupiny San Sebastian - Salcburk skončil bez branek.

Fotbalová Liga mistrů - 5. kolo:
Skupina A:
Galatasaray Istanbul - Manchester United 3:3 (1:2)
Branky: 29. a 62. Zijach, 71. Aktürkoglu - 11. Garnacho, 18. Fernandes, 55. McTominay. Rozhodčí: Sánchez (Šp.).
FC Sevilla - PSV Eindhoven 2:3 (1:0)
Branky: 24. Ramos, 47. Nasírí - 68. Saibari, 81. vlastní Gudelj, 90.+2 Pepi. ČK: 66. Ocampos (Sevilla). Rozhodčí: Massa (It.).
Arsenal - Lens 6:0 (5:0)
Branky: 13. Havertz, 21. Jesus, 23. Saka, 28. Martinelli, 45.+1 Ödegaard, 86. Jorginho z pen. Rozhodčí: Dias (Portug.).
1.Arsenal540115:312
2.PSV Eindhoven52217:98
3.Lens51224:105
4.FC Sevilla50236:102
Skupina C:
Real Madrid - Neapol 4:2 (2:1)
Branky: 11. Rodrygo, 21. Bellingham, 84. Paz, 90.+4 Joselu - 9. Simeone, 47. Anguissa. Rozhodčí: Letexier (Fr.).
Braga - Union Berlín 1:1 (0:1)
Branky: 51. Djaló - 42. Gosens. ČK: 31. Niakaté (Braga). Rozhodčí: Turpin (Fr.).
1.Real Madrid550013:515
2.Neapol52128:97
3.Braga51136:104
4.Union Berlín50234:72
Skupina D:
Benfica Lisabon - Inter Milán 3:3 (3:0)
Branky: 5., 13. a 34. Joao Mário - 51. Arnautovič, 58. Frattesi, 72. Sánchez z pen. ČK: 86. Silva (Benfica). Rozhodčí: Treimanis (Lot.).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.