Hlavní obsah

Mluvilo se o něm jako o nejhorším nákupu v historii. Po odchodu z United ale září

Aktualizováno

Fanoušci fotbalistů Manchesteru United musí nechápavě zírat. Vrtět hlavou. Tohle že je ten „náš“ Antony? Pětadvacetiletý Brazilec v Anglii pohořel. Brutálně. Na hostování ve španělském Realu Betis ale řádí. Gól, jímž v neděli těsně před koncem rozhodl o ligovém vítězství 2:1 na půdě barcelonského Espanyolu, budiž důkazem…

Foto: Marcelo Del Pozo, Reuters

Brazilec Antony (vlevo) po odchodu z Manchesteru United našel ztracenou formu.

Článek

Šlo totiž o opravdové umělecké dílo. Jedno z těch nejpěknějších, které můžete na trávníku vykouzlit. A ještě v ideálním čase.

Na ukazateli skóre svítily dvě jedničky, zrovna započalo nastavení. Antony si převzal balon na pravém rohu pokutového území. Nohu obkroužil okolo balonu, který si posunul na silnější levačku.

Prásk. Perfektní, dokonalý obstřel zapadl přímo do horního růžku branky. Naprosto bezchybně.

Spoluhráči se nevěřícně chytali za hlavu, padali na kolena. Jako by se sami sebe ptali: „Co to ten blázen trefil?“

Těžko se věří tomu, že jde o stejného Antonyho, který v Anglii totálně pohořel. United za něj v létě 2022 zaplatili Ajaxu 95 milionů eur (téměř 2,4 miliardy korun). Brazilec začal slušně, jenže rychle zhasl. Technická vyspělost, kvalita na míči, mrštnost. Jako by se všechny jeho přednosti vytratily neznámo kam. Místo gólů plnil titulní stránky novin spíše tím, že byl vyšetřován za sexuální napadení. Vina nakonec prokázána nebyla.

A na trávníku tápal. Trápil se. Neustále. Za jeden z mnoha mdlých výkonů si v hodnocení bulvárního deníku The Sun vysloužil na desetibodové stupnici nulu. Ano, čtete správně. Nulu.

„Jde o nejhorší nákup v dějinách Premier League?“ ptaly se často anglické sportovní weby. A nezřídka si samy odpověděly: Ano.

Jenže ve Španělsku nastalo Antonyho zmrtvýchvstání. Patří k nejdůležitějším hráčům Betisu, od lednového příchodu na hostovačku se trefil sedmkrát. Konečně zase baví fotbalem.

„A mě zase baví fotbal. Jsem tu moc šťastný, užívám si každý moment. Cítím důvěru trenéra (Manuela Pellegriniho), takže jsem ho hned po gólu běžel obejmout. Patří mu obrovský dík,“ culil se Antony po parádním zásahu.

Betis je i díky němu v závodě o postup do Ligy mistrů. Na pátý Villareal, který při současné situaci v tabulce do milionářské soutěže proklouzne ze španělské ligy jako poslední, ztrácí čtyři kola před koncem jen bod.

„Víme, o co hrajeme. Budeme bojovat. Takováto výhra pokaždé chutná,“ radoval se ostřílený kouč Pellegrini. A fotbalovým fajnšmekrům také chutná Antony. Konečně.

Jeho zápůjčka v Betisu sice neobsahuje opci, ale on sám si přeje zůstat. Stejný sen má i vedení klubu.

Borec, který obalovačkou z hranice vápna vymete šibenici, se přece jen odmítá těžko…

Související témata:
Antony (fotbalista)