LEGIONÁŘI POD LUPOU: Čvančara stihl úplně všechno, ač ho trápí zranění. Možné je cokoliv, mlží trenér

Nastoupit do utkání o půli za téměř beznadějného stavu 0:3, vybojovat červenou kartu a penaltu, tu zahodit a pak asistencí plus krásnou ranou dovést mužstvo k vyrovnání? Pro Tomáše Čvančaru žádný problém. Útočníka německé Borussie Mönchengladbach bylo v ligovém duelu s Darmstadtem plné hřiště a zároveň se podle portálu SofaScore díky známce 7,9 stal nejlepším krajánkem posledního víkendu. V pětici nejvýše hodnocených legionářů pak kromě něj figurovali i další čtyři reprezentanti.

Český reprezentant Tomáš Čvančara.

23letý střelec po letním přestupu z pražské Sparty zažívá velmi povedený vstup do zahraničního angažmá. Při svém debutu vystřelil Mönchengladbachu dvěma góly remízu s Augsburgem, s Darmstadtem byl po dvou hlušších představeních opět slušně produktivní. Za úvodní čtyři duely v Bundeslize tak zapsal parádní bilanci 3+1.

A to v posledním zápase odehrál druhý poločas i přes zdravotní potíže. „Za národní tým proti Albánii si podvrtnul kotník. Má problémy v oblasti kloubního pouzdra,“ přiblížil trable svého svěřence trenér Gerardo Seoane. Ani to Čvančarovi ale nezabránilo se po pár minutách na place postavit k pokutovému kopu, který byl nařízen po jeho akci a ruce bránícího Mateje Maglicy. Ten byl poté navíc za zmaření zjevné brankové příležitosti poslán předčasně pod sprchy.

Jenže okamžité snížení na 1:3 Čvančara odmítl, neboť pokutový kop zahrál mizerně. Mönchengladbachu se za jeho přispění i tak podařilo početní převahu využít a srovnat, poslední gól obstaral právě český střelec razantní pumelicí zpoza vápna. U druhé branky svého týmu navíc asistoval povedenou hlavičkou.

Čvančara po utkání kulhal s ledovým obkladem na stehenním svalu, daleko více jej ale trápil prokletý kotník, jenž byl i jedním z důvodů, proč začal jen mezi náhradníky. „Dostal ránu znovu do stejného místa. Je to pro něj velmi bolestivé a potřeba budou další vyšetření. Možné je všechno,“ vykládal Seoane.

Případná delší pauza by pro reprezentačního útočníka znamenala skutečný pech. Přeci jen se v Německu zatím uvádí parádně. Kraluje totiž tabulce střelců Mönchengladbachu, v celé soutěži pak mezi kanonýry okupuje sedmou příčku.

Vypadá to tedy, že kouč Seoane a čeští čistokrevní hroťáci tvoří opravdu nebezpečný tým. Vždyť pod vedením téhož muže zažil prozatím nejpovedenější ročník kariéry Patrik Schick z Bayeru Leverkusen, když se v sezoně 2021/22 stal po bomberovi Robertu Lewandowském druhým nejlepším střelcem celé Bundesligy. Čvančara tak možná může přemýšlet i nad vyrovnáním úctyhodného počinu dalšího z reprezentačních střelců. Pokud tedy co nejdříve vyléčí nepříjemné poranění v oblasti kotníku…