Leverkusen si s předstihem zajistil postup. Kovář zapsal čistý štít, Hložek měl epizodní roli

Čtyři zápasy, čtyři výhry a skóre 12:2. Fotbalisté Bayeru Leverkusen prosvištěli svojí skupinou Evropské ligy bez sebemenšího klopýtnutí a už dvě kola před jejím koncem si zařídili vstupenku do vyřazovací části. Ačkoliv o triumfu na hřišti ázerbájdžanského Karabachu (1:0) rozhodli až v nastavení druhé půle. „Umíme hrát i lépe, ale vítězství se vždy počítá,“ prohlásil záložník Granit Xhaka.

Fotbalisté Leverkusenu děkují fanouškům

31letý Švýcar s albánskými kořeny nastoupil v základní sestavě a odehrál celých devadesát minut. Stejně jako český brankář Matěj Kovář, jenž si ve svém pátém soutěžním duelu v sezoně připsal druhé čisté konto, čelil dvěma střeleckým pokusům mezi tři tyče.

O moc více se ale nečinili ani jeho kolegové na opačné straně hřiště. Leverkusen sice před dvěma týdny doma sestřelil Karabach v poměru 5:1, na půdě soupeře se mu ale dlouho prosadit nedařilo.

„To nás nepřekvapilo. Byli jsme nachystáni na těžký zápas, o kvalitě soupeře jsme moc dobře věděli. V posledních letech ušel velký kus cesty,“ chválil poraženého soka trenér Leverkusenu Xabi Alonso.

Karabach dlouho držel bezbrankový stav, ve čtvrté minutě nastavení druhého poločasu ale daroval německému celku příležitost rozhodnout. Hlavička Alejandra Grimalda totiž ve vápně smolně trefila ruku bránícího Maksima Medvedeva, což mělo za následek pokutový kop. Victor Boniface, ofenzivní tahoun Leverkusenu, se z puntíku nemýlil a zařídil Bayeru účast v jarních bojích Evropské ligy.

„Oba týmy pracovaly tvrdě a ze všech sil. Naše vítězství bylo trošku dílem štěstěny, i soupeř měl své šance,“ hodnotil duel Alonso, jemuž ale Xhaka oponoval. „Ani chvilku jsem neměl pocit, že bychom měli prohrát.“

Jedinou kaňkou na utkání pro příznivce české kopané může být téměř nulové využití Adama Hložka. Bývalý forvard pražské Sparty v letošní sezoně spíše paběrkuje, v Ázerbajdžánu se dostal na hřiště až v sedmé minutě nakonec devítiminutového nastavení.

Jenže Leverkusen i bez Hložka, který se v základní sestavě objevil všehovšudy jen dvakrát, bez přehánění naprosto dominuje. Vévodí totiž jak své skupině Evropské ligy, tak tabulce domácí soutěže. Z celkem šestnácti soutěžních utkání jich vyhrál patnáct a jednou remizoval.

Útočné trio, nejčastěji nastupující ve složení Hoffmann-Boniface-Wirtz si navíc skvěle rozumí, takže pravděpodobnost toho, že se postavení Hložka v klubové hierarchii v nejbližších týdnech výrazně zlepší, je spíše mizivá. Vždyť na půdě Karabachu Hoffmann v základní sestavě chyběl, a namísto českého reprezentanta Alonso vsadil na Amine Adliho…

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.