Blikanec jen za žlutou a gólová oslava ve stylu Ronalda. Hvězda Realu ukázala dvě tváře

Byla to hodně dlouhá minuta. Fanoušci fotbalového Realu Madrid během přezkumu videa trnuli. Schytá Vinícius Júnior červenou kartu? Překvapivě ne, hloupé sražení protihráče mu prošlo jen za žlutou. A pak brazilský démon důležitým gólem pomohl Realu do čtvrtfinále Ligy mistrů. Bílý balet tentokrát netančil, přes Lipsko postoupil s velkou dávkou štěstí.

Takhle Vinícius Júnior oslavil gól, kterým Realu Madrid pomohl k postupu do čtvrtfinále Ligy mistrů.

Lipský trenér Marco Rose u střídačky rozhazoval rukama a nechápali ani jeho hráči: jak to, že to není červená? Běžela 54. minuta, když Vinícius Júnior u středové čáry pozdě doběhl k Willimu Orbánovi a loktem ho poslal k zemi. A jakmile se stoper Lipska zvedl, popuzený mládenec se sedmičkou na zádech ho oběma dlaněmi vzal pod krkem a znovu ho srazil.

Úplně zbytečně.

Rozhodčí Davide Massa vytáhl žlutou kartu a pak se ještě na dálku radil s kolegy u videa. Rošťák Vinícius mezitím kroutil hlavou, usrkával z plastové lahve a kolem dokola opakoval, že je v tom nevinně.

„Za takové zákroky jsem viděl i červenou kartu, intenzita tam byla,“ řekl v televizním studiu Nova Sportu historicky nejlepší střelec české reprezentace Jan Koller. „Kdyby rozhodčí dal červenou, obhájil by si ji,“ dodal bývalý obránce Milan Fukal. Společně žasli i nad opakovačkou dalšího drsného momentu: Toni Kroos, záložník Realu, ve skluzu trefil stojnou nohu Daniho Olma. A vyvázl bez karty.

Vinícius José Paixão de Oliveira Júnior, jak zní celé jeho jméno, ve středu večer ukázal obě své tváře. Drzouna a provokatéra vystřídal génius. V 65. minutě si chytře naběhl na akurátní nahrávku Judea Bellinghama a z prvního dotyku poslal Real do vedení. Slavil pozérským sezením na reklamním panelu ve stylu Cristiana Ronalda.

„Světový gól od světových hráčů,“ poklonil se někdejší anglický záložník Owen Hargreaves ve vysílání TNT Sports. „Real byl v obou utkáních s Lipskem průměrný, ovšem hráči světové úrovně dokážou vyhrát zápasy mrknutím oka.“

Parta z Madridu už v Lipsku vyválčila dietní výhru 1:0 a ani doma nezářila. Těsný náskok jí vydržel jen tři minuty a měla kliku, že nedošlo na prodloužení. Hladové Lipsko stihlo víc střel než favorit, ale dojelo na slabou produktivitu. „Ukázali jsme, že chceme postoupit, jenže s jedním gólem ze dvou zápasů to nejde,“ poznamenal lipský kouč Rose. „Možná nám chyběla trocha zkušenosti, klidu a pochopitelně i kus štěstí.“

O štěstí mohli vyprávět Vinícius a spol., jejich konec v osmifinále by šokoval. „Nebyl to náš nejlepší večer, celý zápas jsme hráli s nohou na brzdě. Byli jsme pomalí, chyběly nám kolmé přihrávky i víc energie,“ vykládal Carlo Ancelotti, trenér Realu. „Ale i tohle je Liga mistrů: před dvěma lety jsme se podobně trápili s Chelsea a nakonec jsme došli do finále.“