Hlavní obsah

Psanec z Paříže zanechal stopu na Letné. Rumunský sudí při výbuchu Sparty vyloučil Šurala

9. 12. 2020 15:00

Během okamžiku se stal nejznámějším sudím na evropské scéně. Rumunský fotbalový rozhodčí Sebastian Coltescu se ve středu omluvil za rasistické chování při utkání Ligy mistrů mezi PSG a Basaksehirem a označil ho za nedorozumění. Coltescu přitom předloni řídil odvetu 2. předkola Evropské ligy Sparta Praha - Spartak Subotica (2:1), po níž se Pražané pakovali z pohárů. Rovněž na Letné tehdy bylo velké dusno...

Zápas PSG s Basaksehirem se nedohrál kvůli výrokům rozhodčího na trenéra tmavé pletiVideo: O2 TV Sport

 
Článek

Stal se psancem. Komentátoři se shodují, že úterní večer v Paříži by se mohl stát zlomovým v boji proti rasismu při fotbalových zápasech.

Letenským však nemusíte připomínat, kdo je Sebastian Coltescu. Sparta na něj narazila předloni a vzpomínky jsou velmi pohnuté.

Favorité sice tenkrát porazili průměrnou srbskou Suboticu 2:1, jenže po ostudné úvodní porážce 0:2 v Novém Sadu hned na startu pohárové pouti skončili.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Děláš si z nás legraci?! Rozhodčí Sebastian Coltescu a trenér Zdeněk Ščasný během utkání 2. předkola Evropské ligy Sparta Praha - Spartak Subotica, hraného 2. srpna 2018 v Praze.

Zápas měl pro Spartu ještě tvrdší následky. Za stavu 2:0 domácí Radakovič ve vápně postrčil Djeniče a rumunský sudí promptně nařídil penaltu, kterou Čečarič proměnil. A jelikož srbský střelec vyprovokoval sparťanský kotel, fanoušci během chvilky vtrhli na trávník a zavařili svému týmu ještě víc.

Zápas byl přerušen a práci pořadatelů musel v kritickou chvíli suplovat kapitán mužstva Šural, když z očí do očí na trávníku přemlouval rozzuřené fanoušky, ať se vrátí do svého sektoru.

Po zápase ještě červená

„Poprosil jsem je, ať nám dají čas s výsledkem něco udělat. Že jestli chtějí jít na hřiště, tak ať to udělají po zápase. Ať utkání nezdržují, že potřebujeme hrát. Naštěstí to pochopili a odešli," líčil Josef Šural.

Jenže po vyřazení ztratil nervy i on sám. Za kontroverzi s rumunským sudím byl ještě po zápase dodatečně vyloučen, což byla pochopitelně další přitěžující okolnost.

Foto: Sport.cz

Josef Šural se snaží zastavit rozvášněné fanoušky, kteří vnikli na hrací plochu během odvety se Suboticí.

Disciplinární trest byl tvrdý, o rok později musela Sparta hrát s Trabzonsporem na liduprázdném stadionu bez diváků, o pokutě ani nemluvě. Třízápasové stop dostal i Šural, který později tragicky zahynul při autonehodě během angažmá v Turecku.

„Mrzí mě, že do zápasu takhle vstoupil rozhodčí. Nemohu se ubránit pocitu, že penalta byla přísná," žehral na rumunského arbitra trenér Zdeněk Ščasný.

Reklama

Související témata: