Česko - Dánsko 0:0Jednadvacítka dál čeká na vítězství, v oslabení získala bod

Nutně potřebovali vítězství, jenže proti papírově nejsilnějšímu soupeři ve skupině dlouho hráli v oslabení. Nejhoršímu možnému scénáři se ovšem mládenci z fotbalové jednadvacítky vyhnuli: i v deseti uhráli s Dánskem remízu 0:0. Její význam se v kvalifikaci na EURO ukáže až příští rok, kdy tým trenéra Jana Suchopárka čeká dalších pět zápasů. Z prvních tří mají Češi ve vyrovnané skupině jen dva body a jsou předposlední.

Christophe Kabongo (vpravo) z českého týmu v souboji s Patrickem Dorguem z Dánska.

„Nevyhráli jsme, což bylo naše přání. Jsem přesvědčený, že by se to povedlo, kdybychom, dali gól. Největší šanci utkání jsme měli my,“ poznamenal kouč Suchopárek po bitvě v Českých Budějovicích.

Lvíčata v zajímavém zápase přibrzdilo vyloučení Matěje Juráska ve 38. minutě: jeden z českých lídrů po lehkém zatažení za dres upadl v dánské šestnáctce a rukou sáhl po míči. Po druhé žluté správně schytal červenou kartu, slávistický křídelník za tohle nemohl chtít penaltu. „Vyloučení úplně změnilo ráz zápasu,“ litoval Suchopárek.

Zleva Patrick Dorgu z Dánska, Patrik Vydra z Česka, Tochi Chukwuani z Dánska, Christophe Kabongo z Česka a Dán  Oscar Fraulo

Po páteční remíze 1:1 s Walesem promíchal sestavu na třech místech: premiéru v jednadvacítce měl čiperný obránce Josef Koželuh a neuškodily ani změny v ofenzivě. Do základu se místo marodů Adama Karabce s Danielem Filou vrátil kapitán Václav Sejk a další útočník Christophe Kabongo, jenž byl hodně vidět. Už v první půli napálil míč kousek nad břevno a po vyloučení Juráska se posunul na hrot místo Sejka. Dvakrát trefil brankáře Filipa Jörgensena a na začátku druhé půle bránícího protivníka. Škoda!

Z utkání Česko - Dánsko.

Z Dánů po remíze čišelo zklamání. A nejen proto, že se ve 13. minutě po střele Mathiase Kvistgaardena balon otřel o tyč. Tochi Chukwuani na konci prvního poločasu překvapivě minul branku, kterou muži v bílém poprvé trefili až po víc než hodině. V dlouhé přesilovce měli tlak, jenže míče většinou létaly do zámezí.

Suchopárkovi chlapci zůstávají v nepříjemné situaci, na spolufavority skupiny se dívají zespodu. První je Island (6 bodů), druhý Wales (5) a třetí Dánsko (5). Všichni tři čeští konkurenti už jednou hráli s poslední Litvou, která zatím nemá ani bod. Pro český tým kvalifikace pokračuje v březnu doma proti Islandu, na zbylé čtyři partie dojde na podzim.

„Když získáme patnáct bodů, myslím si, že postoupíme. Ať už z prvního, nebo druhého místa,“ pravil kapitán Sejk. „Budeme věřit do poslední chvíle.“

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy 2025 fotbalistů do 21 let v Českých Budějovicích:
Skupina I:
Česko - Dánsko 0:0
Rozhodčí: Sabotic - Hansen, Dias (všichni Luc.). ŽK: Jurásek, Prebsl - Dorgu, Kvistgaarden, Provstgaard. ČK: 38. Jurásek. Diváci: 4263.
Česko: Horníček - Koželuh, Prebsl, Chaloupek, Suchomel - Vydra - Jurásek, Daněk (46. Icha), Křišťan, Kabongo (81. Vecheta) - Sejk. Trenér: Suchopárek.
Dánsko: Jörgensen - Gaei, Kristensen, Nielsen, Dorgu (67. Adelgaard) - Chumwuani, Fraulo, Sörensen - Rasmussen (67. Bundgaard), A. Lind (84. Ross), Kvistgaarden (84. V. Lind). Trenér: Höjer.
Jonava: Litva - Island 0:1 (0:0).