Česko - Island 4:1Úleva pro Lvíčata. V hradeckém pekle usmažila Island a v kvalifikaci na Euro žijí

Jako kdyby té rozverné melodie neměli dost. Kultovní italský šlágr Sarà perché ti amo coby hradecký gólový song hrál pro mládence z fotbalové jednadvacítky čtyřikrát: Češi smetli Island 4:1 a v kvalifikaci na Euro 2025 na čtvrtý pokus urvali první vítězství. Tým trenéra Jana Suchopárka stylově utekl hrobníkovi z lopaty, ale na podzim musí přidat další body.

Václav Sejk se raduje z gólu v kvalifikačním duelu hráčů do 21 let.

Rychlý pohled do tabulky: Češi ve vyrovnané skupině zůstávají předposlední, ovšem jejich vyhlídky se před druhou polovinou kvalifikace o trochu projasnily. I proto, že je na rozdíl od prvních Dánů, druhých Velšanů a třetích Islanďanů ještě čekají oba duely s Litvou, která v kvalifikaci prohrála všech pět zápasů a už přišla o šanci na postup.

„Naše situace nebyla dobrá a pořád není, ale tahle výhra znamená, že pořád máme šanci. Kdybychom to proti Islandu nezvládli, šanci bychom ztratili,“ poznamenal kouč Suchopárek na konci úterního večera v Hradci Králové.

Že třináctka mívá smolný nádech? Kdepak, pro české mládence byla tentokrát šťastná. Ve 13. minutě si Adam Karabec s Václavem Sejkem zopakovali gólovou spolupráci z generálky se Severním Irskem (3:0): první nacentroval do šestnáctky, druhý trknul hlavou do míče a pak s kumpány u rohového praporku slavil rychlé vedení.

Daniel Filla oslavuje gól proti Islandu v kvalifikačním duelu o postup na ME do 21 let.

Bylo naprosto zasloužené. Češi měli už od začátku drajv, dařily se jim pestré kombinace a islandská obrana často nestíhala. Útočník Daniel Fila hned zkraje povedeného večera trefil brankáře Lúkase Peterssona a ve 20. minutě zvedl ruce nad hlavu, když se míč od jeho levačky odrazil do sítě. Mimochodem, přesný centr na malé vápno poslal záložník Michal Ševčík, jenž ve Spartě hraje většinou za druholigové béčko.

Pokud jste jednadvacítku sledovali i na podzim, nad její jarní proměnou nejspíš žasnete. Češi loni vyhrávali jen v testovacích zápasech a ve třech kvalifikačních partiích i kvůli zbytečným chybám pokaždé ztratili, ovšem v úterý se po tribunách vyprodané hradecké arény už během první půle za stavu 2:0 rozlévala mexická vlna. Přišlo 9 126 lidí, což je v kvalifikaci jednadvacítek nový český rekord.

Brankář Antonín Kinský se nečekaně často nudil a možná i litoval, že si vzal dres s krátkým rukávem. Defenziva řízená bezchybným sparťanským esem Martinem Vitíkem až na pár výjimek pracovala spolehlivě, první střela Islandu přišla až po víc než půlhodině. Kinský mohl snít o nule, kterou v 79. minutě vymazal Kristal Máni Ignason mazácky proměněnou penaltou. Pískala se po faulu Štěpána Chaloupka, jenž se sklouzl po trávníku a srazil Valgeira Valgeirssona.

Nic to neměnilo na tom, že odveta za zářijovou porážku 1:2 v Reykjavíku vyšla dokonale. I díky dvěma zásahům ve druhém poločase: třetí gól přidal brzy po pauze pohotový žolík Christophe Kabongo a v 70. minutě po dlouhém sólu podruhé skóroval Fila. Čtyři góly jednadvacítka nastřílela v tomto cyklu poprvé. „Zasloužená výhra. Pomohli jsme si efektivitou, která nám v předchozích zápasech chyběla,“ chválil trenér Suchopárek.

Jediná kaňka na vítězném úterý: pech pro jednoho z hrdinů dne Karabce, jenž kvůli obnovenému zranění střídal už na konci prvního poločasu. Snad bude záložník Sparty do zářijového pokračování v Litvě fit. A nejen on.

Utkání skupiny I kvalifikace mistrovství Evropy 2025 fotbalistů do 21 let v Hradci Králové:
Česko - Island 4:1 (2:0)
Branky: 20. a 70. Fila, 13. Sejk, 51. Kabongo - 79. Ingason z pen. Rozhodčí: Gidženov - Mitrev, Hadžijski (všichni Bulh.). ŽK: Vydra, Kabongo - Sigurgeirsson, Ingason, Valgeirsson. Diváci: 9126.
Česko: Kinský - Koželuh (90.+1 Prebsl), Vitík, Chaloupek, Labík - Vydra - Karabec (39. Kabongo), Icha, Ševčík (80. Višinský) - Sejk (90.+1 Slončík), Fila (80. Kričfaluši). Trenér: Suchopárek.
Island: Petersson - Gudmundsson, Karlsson, Róbertsson (87. Pálsson), Valgeirsson - Lúdviksson (79. K. Jónsson), Baldursson, Jóhannsson (61. Djuric) - Sigurgeirsson (46. Kristjánsson), Mikaelsson (87. Wöhler), Ingason. Trenér: Jónasson.