Lvíčata opět přišla o body v nastavení, po dvou zápasech mají pouze bod, postup na EURO se komplikuje

Pátek třináctého měl nešťastný nádech. Fotbalová jednadvacítka v Českých Budějovicích proti Walesu sahala po první výhře v kvalifikaci na EURO, jenže jí proklouzla mezi prsty. Běžela 96. minuta, když Cian Ashford z poslední akce vyrovnal na 1:1. Lvíčata mají z úvodních dvou partií jediný bod a cesta na mistrovství Evropy se jim dost komplikuje.

Albert Labík se pokouší obehrát dva hráče Walesu.

Českým hrdinou mohl být Matěj Jurásek, jenž kousek před hranicí velkého vápna švihl levačkou a míč doplachtil do sítě. Slávistický křídelník si gólový moment vybral za smůlu, kterou měl chvíli předtím, když z podobné pozice trefil tyč.

„Za gól jsem rád, v jednadvacítce byl můj první. Jenže z toho byla jen remíza, mrzí mě to,“ litoval Jurásek.

Náskok měl být výraznější: mládenci v červeném měli v první půli drtivou převahu a brankář Lukáš Horníček se dlouho nudil. Zato Velšan s číslem 1 Edward Beach se zapotil proti ráně Adama Karabce či dorážce Kryštofa Daňka. Už v 15. minutě Patrik Vydra napálil boční síť a po jeho chytře kopnutém přímáku prosvištěl balon těsně kolem tyče.

Pro představu: už za první půli Češi měli pět střel na branku a sedm rohů. Velká škoda vlažnějšího druhého poločasu, kdy byl nejvíc vidět skvělý gólman Horníček. V osudových okamžicích vytáhl tři báječné zákroky, jenže na remízovou střelu žolíka Ashforda nedosáhl. Centrovaný míč vyboxoval přímo k němu. „Všichni musí být soustředění až do konce a udělat svoji práci kvalitně. Znovu nás potrestal výpadek ze závěru zápasu,“ poznamenal kouč Suchopárek.

Kouč Jan Suchopárek bez prověřeného stopera Martina Vitíka sáhl k rozestavení se čtyřmi obránci a místo útočníka Václava Sejka, jenž začal mezi náhradníky, dostal kapitánskou pásku záložník Jakub Křišťan. Vypadalo to, že změny přinesou štěstí, jenže…

„Obrovské zklamání. Hlavně v prvním poločase jsme podali vynikající výkon, jenže tomu chyběl ještě jeden gól. A ve druhé půli jsme hráli až příliš v klidu a nakonec jsme soupeři dovolili vyrovnat. Stejně jako v září na Islandu jsme doplatili na ztrátu koncentrace a inkasovali v nastavení, což je hloupost,“ láteřil trenér Suchopárek.

Velšané si pojistili pozici lídra skupiny. V první půli často jen bránili, ovšem po pauze se probudili a nakonec i se štěstím vyrovnali. Gól na 1:1 v euforii oslavili i s náhradníky na hřišti, zato Češi zklamaně zírali do země. Bude v úterý proti Dánsku líp? Teď už bude vítězství nutné.

Kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v roce 2025:
Skupina I:
Česko - Wales 1:1 (1:0)
Branky 39. Jurásek - 90.+6 Ashford. Rozhodčí: Hovhannisjan - Ghazarjan, Grigorjan (všichni Arm.). ŽK: Fila, Suchomel - Beck, Harris, Ashworth, Stevens. Diváci: 4019.
Česko: Horníček - Suchomel, Prebsl, Chaloupek, Labík - Vydra, Křišťan - Karabec (64. Višinský), Daněk (90.+5 Vecheta), Jurásek (81. Icha) - Fila (64. Sejk). Trenér: Suchopárek.
Wales: Beach - Stevens, Ashworth, Hoole, Beck - Bevan (90.+1 Ashford), Harris, Hammond - Hill (63. Jones), Thomas, Colwill (80. Cotterill). Trenér: Jones.