Rebélie polských a izraelských fotbalistů proti UEFA. Přidali se i diváci

Držet minutu ticha před zápasem jim nebylo dovoleno, tak vzpomínku za oběti uctili až po výkopu. Fotbalisté Polska a Izraele nehráli úvodních šedesát vteřin pátečního zápasu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy hráčů do 21 let, aby uctili oběti útoku teroristického hnutí Hamás ze 7. října. UEFA totiž podle médií neumožnila tradiční minutu ticha před začátkem utkání, takže se zástupci obou národních týmů v Lodži dohodli na velmi netypické domluvě.

Ilustrační foto.

Oba celky na hřiště nastoupily tak, jak je to běžné. Hráči obou týmů se pozdravili mezi sebou a rozestavili se po place. Netradiční moment přišel po úvodním hvizdu hlavního arbitra. Všichni hráči i rozhodčí se totiž stáli šedesát vteřin na svých místech. K minutě ticha se ihned připojili i fanoušci a na stadionu tak zavládlo po minutu naprosté ticho. Po uplynutí stanoveného času se zápas dal do pohybu.

Evropská unie UEFA umožnila minutu ticha v říjnových kvalifikačních zápasech, tentokrát už povolení nedala. Polská jednadvacítka zápas vyhrála 2:1 a vede se čtyřmi výhrami skupinu, Izrael je s dvěma porážkami poslední.

Radikální palestinské hnutí Hamás zaútočilo na Izrael 7. října z Pásma Gazy a jeho výpad si podle izraelských údajů vyžádal 1200 obětí. Izraelci v reakci zahájili masivní útok na Gazu a na tomto území od té doby přišlo podle palestinských úřadů o život přes 12.000 lidí.

Kvůli válce seniorský tým Izraele se v sobotu večer utká v kvalifikaci na mistrovství Evropy s Rumunskem, které se kvůli konfliktu s Hamásem bude hrát v Maďarsku. Ve čtvrtek UEFA také oznámila, že izraelské kluby Maccabi Haifa a Maccabi Tel Aviv odehrají svá příští domácí utkání na ME v Srbsku za zavřenými dveřmi.