Fotbalisté Hondurasu postoupili po 28 letech znovu na MS

Fotbalisté Hondurasu zvítězili v Salvadoru 1:0 a poprvé od roku 1982 si zahrají na mistrovství světa. Kostarika sice v souběžně hraném utkání vedla ve Washingtonu nad Spojenými státy už 2:0, ale v posledních sekundách náskok ztratila a po remíze 2:2 ji čeká baráž s Uruguayí. Společně s Hondurasem postoupily přímo USA a Mexiko.

Carlos Pavon z Hondurasu oslavuje branku proti Salvadoru.

Kostarika, která hrála na obou předchozích šampionátech, měla postup na dosah. Bryan Ruíz z nizozemského klubu Twente Enschede dal Američanům během čtyř minut prvního poločasu po sólových akcích dva góly.

Osmnáct minut před koncem ale Bradley snížil a domácí mohutně finišovali, přestože už měli postup v kapse a na hřišti jen deset hráčů. Milánský obránce Onyewu si totiž přetrhl kolenní vazy a všechny možnosti střídání už byly vyčerpány.

V hektickém závěru byl za protesty trenér hostí Ren Simoes vykázán na tribunu a odtud jen bezmocně sledoval vyrovnávací gól. V páté minutě nastaveného času hlavičkoval po rohovém kopu do sítě Bornstein a poslal tak Kostariku do baráže.

Ani domácí se příliš neradovali. Onyewu jim bude chybět přinejmenším čtyři měsíce a ještě hůře je na tom další opora. Útočník Charlie Davies utrpěl vážné zranění při úterní autonehodě a na šampionátu si pravděpodobně nezahraje.

Remíza ve Washingtonu posunula na závěrečný turnaj Honduras. Jeho reprezentanti však k tomu museli přispět výhrou v Salvadoru. Domácím šlo sice už jen o prestiž, ale to je mezi tradičními rivaly velká motivace. V roce 1969 dokonce přerostl jejich fotbalový zápas ve válečný konflikt.

Tak daleko to tentokrát nedošlo, ale utkání provázelo velké napětí. Hosté už v prvním poločase přišli o svého kolumbijského trenéra Reinalda Ruedu, jemuž se nelíbily nepotrestané fauly domácích. V 64. minutě zajistil Hondurasu nejtěsnější výhru šestatřicetiletý veterán Carlos Pavon.

Byl to jeho 56. gól v reprezentačním dresu a určitě nejcennější. Poslal totiž středoamerickou zemi s necelými sedmi miliony obyvatel podruhé v historii na mistrovství světa.