La Paz

Regulérní podmínky, nebo šílenost? Po úterním kvalifikačním utkání o postup na fotbalové MS 2014 mezi bolivijským týmem a Argentinou (1:1) se znovu vášnivě diskutuje o tom, v jaké nadmořské výšce se ještě může hrát regulérní zápas. Hostující tým vedený hvězdným Lionelem Messim měl co dělat, aby zápas vůbec udýchal. Argentinský kapitán se podle listu Daily Mail dokonce po prvním poločase pozvracel, jeho spoluhráč Ángel Di María zase několikrát lapal po dechu a musel si vypomoci kyslíkovým přístrojem.

Argentinské fotbalisty trápila v Bolívii vysoká nadmořská výška

Výhody La Pazu, ležícího 3700 metrů nad mořem, se při každém mezinárodním zápase snaží využít Bolivijci. Další jihoamerický stát Ekvádor zase spoléhá na druhé nejvýše položené hlavní město světa - Quito, které se rozkládá zhruba 2800 metrů nad hladinou moře. A v úterý se oběma týmům domácí podmínky vyplatily - Bolívie se štěstím uhrála remízu 1:1, Ekvádor zase zničil Paraguay 4:1.

„Je to šílené, protože v těch podmínkách se nedá dýchat, natož se rozeběhnout," cituje server listu Olé argentinského útočníka Rodriga Palacia, jinak hráče Interu Milán. Bílomodří fotbalisté Albiceleste v La Pazu prohrávali po trefě útočníka Morena, ještě před koncem první půle ale srovnal na konečných 1:1 hlavičkující Banega.

Sedm minut před koncem mohl zařídit argentinskou výhru Messi, ale po chybě bolivijské obrany nechal vyniknout domácího gólmana Galarzu. „Nebylo to tak jednoduché, nemohl jsem se pořádně soustředit. V tak vysoké výšce strašně bolela hlava," přiznal Messi, který podle některých zpráv krátce po konci první půle zvracel. „Cítil jsem se trochu hůř než ostatní, ale zase tak špatně mi nebylo," kontroval kapitán Argentinců.

Lahve s pitím? Raději kyslíkové bombičky

Podle lékaře argentinského týmu Daniela Martíneze je složité se na vysokohorské podmínky připravit a FIFA by měla znovu zvážit, jestli podobné duely nezakáže.

„Potřebovali bychom v La Pazu být alespoň týden před utkáním, což je nemožné," tvrdí. Nezbytnou výbavou tak jsou i kyslíkové bombičky, které hráči využívají častěji, než láhve s pitím. Argentinci praktikují i jeden neobvyklý trik - přiletí jen pár hodin před utkáním a krátce po něm zase z místa zápasu odletí. „Je to nejlepší cesta, jak se vyhnout dlouhodobým komplikacím," domnívá se trenér Alejandro Sabella.

I přes klimatické podmínky si Argentinci z Bolívie odvezli bod, a přestože byli jasně lepším týmem, remízu brali. „V takových podmínkách musíme být spokojeni," jasně deklaroval Messi. Také on měl v hlavě vzpomínky na potupnou porážku z dubna 2009, kdy Argentinci ještě pod vedením Diega Maradony prohráli v La Pazu 1:6.

Nynější situace je pro ně podstatně veselejší - jihoamerickou kvalifikační skupinu vedou o čtyři body před Ekvádorem a pravděpodobnost, že si zahrají na šampionátu v sousední Brazílii, výrazně vzrostla.