Maroko - Portugalsko 1:0SESTŘIH: Africká senzace na MS! Ronaldo a spol. v slzách, Maroko je v semifinále

42. Nasjrí 1 : 0

Fotbalisté Maroka ve čtvrtfinále mistrovství světa v Kataru překvapivě porazili favorizované Portugalsko 1:0 a jako první africký tým postoupili mezi nejlepší čtyřku světového šampionátu. Utkání v Dauhá rozhodl útočník Júsuf Nasjrí ve 42. minutě.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih čtvrtfinálového utkání MS Maroko - PortugalskoVideo: Česká televize

Maročané protáhli sérii bez porážky na 12 zápasů. Ve středu si zahrají o účast ve finále s vítězem duelu Anglie - Francie, který začne dnes ve 20:00 SEČ. V úterním semifinále nastoupí Argentina proti Chorvatsku.

"Věděli jsme, že můžeme napsat novou historickou kapitolu pro Afriku. Ta se dnes vrátila na fotbalovou mapu. Mám velkou radost, ukázali jsme správný přístup," řekl marocký trenér Valíd Radžradžuí v televizním rozhovoru.

"Trvalo nám dlouho, než jsme se dostali do zápasu. Hráči chtěli, ale nemohli. Věřili si a toužili uspět, ale nedokázali jsme naplno předvést svou hru," uvedl portugalský kouč Fernando Santos. O rezignaci neuvažuje. "Po návratu domů si v klidu promluvíme o mé smlouvě," řekl osmašedesátiletý trenér.

Maročan Júsuf Nasjrí lituje zahozené šance

V základní sestavě Portugalska podruhé za sebou chyběl hvězdný kapitán Ronaldo. Jeho místo v útoku opět zaujal Ramos, jenž pomohl hattrickem k drtivému vítězství 6:1 nad Švýcarskem v osmifinále.

Portugalci poprvé zahrozili už ve čtvrté minutě, kdy brankář Bunú vyrazil Félixovu hlavičku. Na druhé straně po další standardní situaci Nasjrí hlavičkoval nad břevno. Po půl hodině hry se mezi tyče těsně nevešla ani Félixova tečovaná rána.

Maročané jinak výborně bránili, k tomu byli nebezpeční i v ofenzivě a ve 42. minutě otevřeli skóre. Nasjrí ve vzdušném souboji přeskočil nejistého gólmana Costu a hlavou vstřelil druhou trefu na turnaji. Fernandes mohl rychle vyrovnat, ale z úhlu trefil břevno.

Cristiano Ronaldo v zápase proti Maroku

Po změně stran měl první velkou šanci africký celek, Zijachovu ránu tentokrát Costa vyrazil. V 51. minutě přišel na hřiště Ronaldo. Sedmatřicetiletý kanonýr 196. reprezentačním startem vyrovnal světový rekord Kuvajťana Bádira Mutavy. Ronaldo už drží maximum v počtu gólů za národní tým (118).

Portugalci si vytvořili velký tlak i šance. Osmifinálový hrdina Ramos hlavičkoval nad branku, Fernandes vypálil o kousek nad břevno. Maročané se v hlubokém bloku soustředili výhradně na defenzivu. V 83. minutě outsidery podržel Bunú výborným zákrokem proti další Félixově střele a gólman Sevilly vyrazil i Ronaldovu ránu.

Ve třetí minutě nastavení byl po druhé žluté kartě vyloučen střídající Chaddíra, ale mistři Evropy z roku 2016 přesilovku nevyužili. V největší šanci devětatřicetiletý stoper Pepe hlavičkoval těsně vedle. Předtím pojistku odmítl Abuchlál, jenž ze samostatného úniku nepřekonal brankáře Costu.

Marocký gólman Yassine Bono v souboji s Bruno Fernandesem

Mistrovství světa v Kataru - čtvrtfinále (Dauhá, Sumáma):
Maroko - Portugalsko 1:0 (1:0)
Branka: 42. Nasjrí. Rozhodčí: Tello - Brailovsky, Chade - Vigliano (video, všichni Arg.). ŽK: Darí, Chaddíra - Horta. ČK: 90.+3 Chaddíra. Diváci: 44.198.
Maroko: Bunú - Hakimí, Jamík, Saís (57. Darí), Attíat-Allá - Únahí, Amrabat, Amallá (65. Chaddíra) - Zijach (82. Abuchlál), Nasjrí (65. Banún), Búfál (82. Džabrání). Trenér: Radžradžuí.
Portugalsko: Costa - Dalot (79. Horta), Pepe, Dias, Guerreiro (51. Cancelo) - B. Silva, Neves (51. Ronaldo), Otávio (69. Vitinha) - B. Fernandes, Ramos (69. Leao), Félix. Trenér: Santos.