Belgie - Estonsko 3:1Fotbalisté Belgie a Francie se stali dalšími účastníky mistrovství světa

Fotbalisté Belgie v kvalifikaci mistrovství světa 2022 porazili Estonsko 3:1, vyhráli "českou" skupinu E a zajistili si účast na šampionátu v Kataru. Postup si dnes vybojovali také Francouzi. Obhájci zlata i díky čtyřem gólům Kyliana Mbappého rozdrtili Kazachstán 8:0 a před závěrečným kolem ovládli skupinu D.

Fotbalisté Belgie se radují z branky

Mistrovství světa po dnešku zná šest z 32 účastníků. Už dříve v kvalifikaci uspěly Německo, Dánsko a Brazílie, které doplnily hostitele Katar. Závěrečný turnaj se bude hrát příští rok od 21. listopadu do 18. prosince.

V belgickém útoku zraněného Lukakua zastoupil Benteke, jenž v 11. minutě otevřel skóre a v 53. minutě připravil druhou branku pro Carrasca. Estonci ale ještě utkání v Bruselu zdramatizovali a v 70. minutě, kdy už byl na hřišti i karvinský záložník Sinjavskij, snížil další náhradník Sorga.

Krátce nato však domácímu favoritovi vrátil dvoubrankový náskok střídající Thorgan Hazard. Belgická reprezentace v kvalifikaci vyhrála šest ze sedmi duelů a na světovém šampionátu se představí počtrnácté.

Hattrick Mbappého za 26 minut

Mbappému na premiérový hattrick v národním týmu stačilo 26 minut prvního poločasu. Po změně stran v Paříži přidal dvě branky Benzema, jednu Rabiot a další Griezmann z pokutového kopu.

Debakl Kazachstánu v 87. minutě dokonal Mbappé. Dvaadvacetiletý útočník Paris St. Germain se stal prvním francouzským autorem čtyř gólů v soutěžním zápase od roku 1958, kdy to dokázal Just Fontaine na MS v duelu o třetí místo proti Západnímu Německu (6:3). Francouzi si na světovém šampionátu zahrají pošestnácté, zlato získali v letech 1998 a 2018.

Fotbalisté Francie si zajistili účast na světovém šampionátu

Wales porazil Bělorusko 5:1 a před závěrečným kolem vystřídal Česko na druhé příčce skupiny E. Po sobotní výhře Francie ale mají svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého jistotu, že do baráže projdou nejhůře coby jeden ze dvou vítězů skupin Ligy národů. "Draci" v úterý uzavřou kvalifikaci doma proti Belgii, české mužstvo hostí Estonsko.

Velšané kralovali

Velšané roli favorita v Cardiffu potvrdili už v úvodní dvacetiminutovce, kdy běloruského brankáře Černika překonali Ramsey a Neco Williams. Po změně stran se prosadil znovu Ramsey z penalty a Ben Davies. Na Koncevojovo snížení ještě v závěru odpověděl Connor Roberts.

Nizozemcům naopak dnes možnost přímého postupu unikla, protože v Černé Hoře ztratili dvoubrankový náskok, který jim zařídil Depay, a remizovali 2:2. Domácí Vukotič a Vujnovič v Podgorici skórovali v 82. a 86. minutě. "Oranje" vedou tabulku skupiny G o dva body před Tureckem.

Kvalifikace mistrovství světa 2022 ve fotbale:
Skupina D:
Zenica: Bosna a Hercegovina - Finsko 1:3 (0:1)
Branky: 69. Menalo - 29. Forss, 51. Lod, 73. O'Shaughnessy. ČK: 37. Raitala (Finsko).
Paříž: Francie - Kazachstán 8:0 (3:0)
Branky: 6., 12., 32. a 87. Mbappé, 55. a 59. Benzema, 75. Rabiot, 84. Griezmann z pen.
Cardiff: Wales - Bělorusko 5:1 (2:0)
Branky: 3. a 50. z pen. Ramsey, 20. N. Williams, 77. B. Davies, 89. C. Roberts - 87. Koncevoj.
Brusel: Belgie - Estonsko 3:1 (1:0)
Branky: 11. Benteke, 53. Carrasco, 74. T. Hazard - 70. Sorga.
Istanbul: Turecko - Gibraltar 6:0 (3:0)
Branky: 38. a 41. Dervisoglu, 11. Aktürkoglu, 65. Demiral, 81. Dursun, 84. Müldür. ČK: 22. Olivero (Gibraltar).
Oslo: Norsko - Lotyšsko 0:0
Podgorica: Černá Hora - Nizozemsko 2:2 (0:1)
Branky: 82. Vukotič, 86. Vujnovič - 25. z pen. a 54. Depay.