Hlavní obsah

GLOSA: Jistot ubývá, problémy se hromadí, ani Souček není top

9. 10. 2021 9:37

Wales bez své největší hvězdy bude schůdným soupeřem, byl fotbalový národ přesvědčen. Jenže ouha. Ostrovní tým dokázal Balea nahradit lépe, než se české reprezentaci povedlo zastoupit své omluvené. Fotbalisté si v kvalifikaci mistrovství světa po remíze 2:2 připsali jen bod, což jim komplikuje cestu za druhým místem ve skupině a lepším nasazením v baráži. Za dané konstelace je pro národní tým těžké navázat na letní EURO, na němž došel až do čtvrtfinále.

Nebyli jsme v dobrém rozpoložení, přiznal po remíze s Walesem trenér Jaroslav Šilhavý. Video: Sport.cz

 
Článek

Těžké něco budovat, těžké něco tvořit, když se i reprezentační srazy v nové sezoně mění v jeden velký lazaret.

Jedna zajímavost z duelu s Walesem je názorným příkladem. Kvůli sérii zranění a omluvenek nebyl v základní sestavě české reprezentace ani jeden fotbalista pražské Slavie. Poprvé od 16. října 2018 a utkání proti Ukrajině, kdy Jaroslav Šilhavý v Lize národů koučoval svůj druhý zápas u národního týmu. Barák, Král a Souček jsou bývalými hráči Slavie, z Edenu však už dávno zamířili do zahraničí.

Právě na sešívaných přitom Šilhavý v poslední době stavěl. Zcela logicky, vzhledem k domácí nadvládě Slavie a jejím úspěchům v evropských pohárech.

Jan Kuchta se na reprezentačním tréninku představuje týmu. Na přetřes přišla i přítelkyně

<a href="http://www.sport.cz/">Sport.cz</a>

Červenobílí jsou však aktuálně v problémech. Náročná minulá sezona zakončená evropským šampionátem hráče vyždímala a v létě zbyl čas jen na krátkou přípravu. Rostoucí marodka je toho důsledkem. Slávistická i reprezentační. Ve chvíli, kdy Šilhavý nemá ani jednoho sešívaného k dispozici, se mu kostra týmu rozpadá, zažité automatismy přestávají fungovat.

Pak je třeba improvizovat a lepit, což se na výkonu proti Walesu podepsalo. Češi dopřávali nejistou defenzivou soupeři spoustu prostoru, ve středu hřiště často nestíhali a v útoku nebyli náležitě nebezpeční. Mužstvo mělo těžké nohy, jako by nebyl začátek října, ale spíš konec podzimu...

Tohle bude jeho velká sezona, předpovídá Patriku Schickovi Jan Koller

<a href="http://www.sport.cz/">Sport.cz</a>

Jistot ubývá, problémy se hromadí. Ani kapitán Souček není v top formě. Poctivě dře a brání, ale nadstavba před soupeřovou brankou, jež dělá Součka Součkem, teď prostě chybí. Jeho klubového spoluhráče Krále pak nechali trenéři na hřišti vytrápit snad až příliš dlouho. V Anglii se zatím nedočkal pravidelného herního vytížení, což je na jeho formě znát.

Nejde jen čekat a doufat, že během příštího srazu bude mužstvo kompletnější. Trenéři budou muset hledat a za pochodu rozšířit okruh hráčů schopných zastoupit stabilní opory.

Národní tým se v samostatné historii představil na světovém šampionátu jen jednou v roce 2006. Za dané konstelace může v klíčové baráži právě šíře kádru rozhodovat, jestli si Češi řeknou také o letenky do Kataru.

Fotbalový redaktor Pavel Dosadil se věnuje sportovní žurnalistice od roku 1990, posledních třináct let působí v redakci Sport.cz. Jako zpravodaj byl na všech mistrovstvích Evropy od roku 2000, na mistrovství světa či zápasech evropských pohárů.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •