Hlavní obsah

Íránská delegace nebude na kongresu FIFA, do Kanady ji nepustili

Íránská delegace se nezúčastní kongresu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který ve čtvrtek bude hostit Vancouver. Jako důvod uvedli zástupci svazu nevhodné chování imigračních úředníků po příletu výpravy do Kanady. Delegace v čele s prezidentem íránského svazu Mehdim Tádžem se na letišti v Torontu údajně stala terčem urážek, rozhodla se proto nejbližším letem zase odcestovat. Podle médií nebyl Tádžovi umožněn vstup do země.

Foto: Riza Ozel, ČTK/AP

Šéf FIFA Gianni Infantino. Ilustrační snímek.

Článek

„Kvůli nevhodnému chování imigračních úředníků na letišti a urážce namířené proti jednomu z nejváženějších útvarů íránských ozbrojených sil se vrátili nejbližším letem do Turecka,“ citovala média z prohlášení íránské strany.

Média uvedla, že Tádž nebyl navzdory platnému vízu vpuštěn do země. Šéf íránského fotbalu má minulost spojenou s íránskými revolučními gardami (IRGC). Ty jsou v Kanadě považovány za teroristickou organizaci.

Incident se odehrál zhruba měsíc a půl před startem mistrovství světa, na kterém si íránská reprezentace zajistila účast. Kvůli konfliktu na Blízkém východě jsou ale nad startem národního týmu na turnaji v USA, Kanadě a Mexiku stále otazníky.

Šampionát začne 11. června, Írán má odehrát všechny tři zápasy ve skupině - s Novým Zélandem, Belgií a Egyptem - v USA. Národní svaz jednal s FIFA o přesunutí duelů do Mexika, federace ale změny v rozpisu turnaje neplánuje. Šéf FIFA Gianni Infantino opakovaně ujistil, že s účastí Íránu počítá, naposledy americký ministr zahraničí Marco Rubio ujistil zástupce íránské fotbalové reprezentace, že Spojené státy nejsou proti její účasti. Upozornil ale, že součástí výpravy nesmí být osoby s vazbami na IRGC.

Je pravděpodobné, že otázkou účasti Íránu na MS se bude zabývat i nadcházející kongres.

Související témata: