Neuvěřitelné drama, postup slaví Argentina i Polsko! Tunisku nepomohl ani skalp mistrů světa

Další osmifinalisty poznalo ve středu fotbalové mistrovství světa v Kataru. Ze skupiny D si spolu s Francií zajistila postup Austrálie, která si poradila s Dánskem 1:0. Tunisku tak nepomohla ani výhra 1:0 právě nad úřadujícími mistry světa z Francie. Ze skupiny C jde dál z prvního místa Argentina, která zdolala Polsko 2:0, druhé místo udržel polský tým před Mexikem. Tomu tak nebyla nic platná ani výhra 2:1 nad Saudskou Arábií.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih zápasu MS Polsko - ArgentinaVideo: Česká televize

Pokud chtělo Dánsko zabojovat o postup do osmifinále mistrovství světa, muselo bezpodmínečně v posledním zápase skupiny D porazit Austrálii. A v prvním poločasu měl evropský tým ke skórování blíž. Ve 12. minutě vychytal Jensenovu ránu parádním zákrokem Ryan, o sedm minut později se australský gólman ukázal znovu, když zlikvidoval Maehleho akci.

A Seveřané za neproměněné šance zaplatili. Austrálie se postupu výrazně přiblížila po hodině hry, kdy přesnou ranou k pravé tyči překonal Schmeichela Leckie. Více branek již nepadlo, Austrálie tak skončila ve skupině D druhá za vítěznou Francií a zajistila si postup mezi nejlepších šestnáct týmů.

Sestřih zápasu MS Austrálie - DánskoVideo: Česká televize

Skalp mistrů světa nestačil

S jistotou postupu do osmifinále nastupovala k zápasu proti Tunisku Francie. A obhájci titulu mohli od 8. minuty prohrávat, Ghandriho trefa však nebyla pro ofsajdové postavení uznána. Laxně hrající Francouzi zahrozili v 25. minutě, Comanova rána ale minula levou tyč Dahmenovy branky. Aktivní Tunisané výrazně obměněnou sestavu favorita zatlačili, od první branky tým galského kohouta zachránil deset minut před koncem poločasu Mandanda, který zlikvidoval Khazriho střelu.

Tunisko bylo lepší i po přestávce. V 53. minutě ještě Laidouni přestřelil, o pět minut později se však již Khazri nemýlil a po samostatné akci střelou k pravé tyči nedal Mandandovi šanci. Více branek již nepadlo, Tunisko skončilo ve skupině D třetí a šampionát pro něj skončil.

Sestřih utkání MS Tunisko - FrancieVideo: Sport.cz

Argentinská dominance

První poločas zápasu mezi Argentinou a Polskem se nesl jasně ve znamení jihoamerického týmu. Messiho, Álvareze i Di Mariu však vychytal skvělý Szczesny. Největší šanci ke skórování však Argentina dostala v 37. minutě utkání, když byla po faulu na Messiho nařízena penalta. Té se ujal právě sedminásobný držitel Zlatého míče, jeho nepříliš umístěnou střelu však Szczesny opět zneškodnil.

Jasně lepší Argentinci udeřili hned po přestávce, když se prosadil v 46. minutě Allister. Polský tým byl i nadále pod drtivým tlakem a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. V 67. minutě překonal přetíženého Szczesnyho Álvarez a zvýšil na 2:0. Do konce zápasu se již skóre nezměnilo. Polsku, které mělo spolu s Mexikem stejně bodů, pomohlo mezi nejlepších šestnáct týmů lepší skóre.

Sestřih zápasu MS: Saudská Arábie - MexikoVideo: Česká televize

Smůla pro Mexiko

Pokud si chtěli fotbalisté Mexika zachovat naději na postup, museli závěrečný zápas proti Saúdské Arábii bezpodmínečně vyhrát. A podle toho i začali. Ve 3. minutě Vega prověřil Owaise, jeho střela však postrádala razanci. Do obrovské příležitosti se dostal o dvacet minut později Pineda, jednatřicetiletý gólman Saudské Arábie však parádním zákrokem udržel svůj tým ve hře.

Mexičané udeřili hned po změně stran, ve 47. minutě se prosadil Martin. Už o pět minut později zasadil druhý úder trápícímu se soupeři Chavez, který se předvedl parádně provedeným volným kopem. Do dalších obrovských příležitostí se krátce po sobě dostali Lozano, Martin a znovu Chávez, brankáře Saudské Arábie však překonat nedokázali.

Poslední slovo naopak patřilo Saúdům, v páté minutě nastavení uzavřel skóre na konečných 2:1 Davsárí . Mexiko tak kvůli horšímu skóre zůstalo v tabulce třetí za Polskem a šampionát pro něj končí.