Hlavní obsah

Český sport by měl postupně přejít na název Česko, shodli se jeho představitelé

28. 4. 2022 18:46

Česká výprava by mohla na olympijských hrách v roce 2024 v Paříži vystupovat pod názvem Česko, případně jeho anglickým ekvivalentem Czechia. Postupně by na krátký název měly přejít všechny sporty, shodli se jejich představitelé na dnešní konferenci k jednotné prezentaci českého sportu. Například basketbal, hokej a nedávno i fotbal už začaly jednoslovný název Česko používat.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Český obránce Michal Jordán během přípravného utkání proti Rakousku. Ilustrační foto. Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Název Česko i jeho anglická obdoba Czechia byly schváleny už na jaře roku 1993, tedy krátce po rozdělení Československa. Ostatně i v názvu společného státu, který měl v roce 1918 podobu Česko-Slovensko, už byl obsažen. Zahrnoval Čechy, Moravu i Slezsko. Akademik Petr Pavlínek připomněl, že prakticky všechny státy mají vedle politického názvu, jako je Česká republika, také takzvaný název zeměpisný. Není podle něj pochyb, že anglické označení Czechia je jedinou možnou variantou, i když ho Češi nechali u OSN zaregistrovat až v roce 2016.

V tuzemském prostředí se dlouho na výraz Česko nahlíželo skepticky a pro sportovní reprezentaci se častěji používal název Česká republika. "Jinde se politická jména ve sportu nepoužívají. Státy, které mají krátké jméno, ho používají. Používání názvu Czech Republic odporuje mezinárodní praxi a vede ke zkomoleninám," uvedl Pavlínek.

Ani státní instituce v minulosti nebyly jednotné, ale nyní ministerstvo zahraničí cestu jednoslovného názvu jednoznačně podporuje. Souhlasí s tím i Český olympijský výbor (ČOV), který má pravomoc požádat Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby označení změnil v databázi států pro sportovní utkání. Tam nyní figuruje Česká republika. "Abychom na olympiádu v roce 2024 mohli jít pod novým názvem, tak to rozhodnutí musíme udělat teď," uvedl Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy.

Čekal na výsledek dnešní konference, který byl jednoznačně ve prospěch jednotné identity ve formě Česko nebo Czechia. "Byl bych rád, kdyby tato vzácná shoda ve sportovním prostředí byla častěji," poznamenal předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser. ČOV bude novou značku projednávat na výkonném výboru na začátku května. Tam se také bude rozhodovat, kdy přesně očekávaný přechod začne.

Velké svazy už k tomu sáhly. Naposledy ten fotbalový, i když předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek uznal, že se mu název Česko nelíbil. "Musel jsem svůj osobní názor upozadit. Zvolili jsme profesionální cestu. Ve výkonném výboru pak to rozhodování byla paradoxně pětiminutová záležitost," popsal.

Předseda Českého svazu kanoistů Jan Boháč upozornil, že změna názvu přináší nemalé finanční náklady na obměnu vybavení pro seniorské i mládežnické reprezentační týmy. Chybí mu větší motivace ze strany státu, ať už v podobně finanční nebo prostřednictvím manuálů, jak značku pojmout. "Svazy vystrojují reprezentační družstva na čtyři roky. To není jenom se rozhodnout, jestli bude Česko nebo Czech Republic, to je otázka financí," upozornil.

S tím se potýkalo i vedení českého hokeje. "Netýká se to jen dresů, ale především sportovního oblečení pro všechny mančafty. Jen v áčku se protočí za sezonu 90 hráčů. Něco jsme kupovali nové, ale dodání je otázka měsíců. Něco jsme přešívali, zvlášť dražší věci jako bundy," uvedl generální sekretář svazu Martin Urban.

NSA počítá s dvouletým přechodným obdobím. Napříč sportovním prostředím by mohl jednoslovný název národních týmů začít fungovat v olympijském cyklu mezi Paříží 2024 a Los Angeles 2028.

Reklama

Sdílejte článek