Česko - Francie 0:3Fotbalistky do 19 let vstoupily do domácího ME prohrou s Francií

České fotbalové reprezentantky do 19 let v úvodním utkání domácího mistrovství Evropy na překvapení nedosáhly a s favorizovanou Francií prohrály 0:3. Obhájkyně titulu ve Vítkovicích rozhodly dvěma brankami už do poločasu, třetí gól přidaly v nastavení. V druhém zápase skupiny A nastoupí svěřenkyně trenéra Jana Navrátila ve čtvrtek v Opavě proti Španělsku.

Český celek při své premiéře na závěrečném turnaji devatenáctek mohl v deváté minutě nečekaně otevřít skóre, ale Thanhová z dorážky minula odkrytou branku. Jinak měly ve velkém horku podle očekávání výraznou převahu Francouzky, které v dubnu v druhé fázi kvalifikace porazily Navrátilův výběr 5:1.

V 21. minutě otevřela skóre střelou z hranice vápna Coquetová a v nastavení první půle přidala zblízka po chybě domácí obrany pojistku Benyahiaová. Po změně stran Francouzky trefily břevno, vzápětí nedala penaltu střídající Mouchonová, která se prosadila až v druhé minutě nastavení.

Český celek je na šampionátu, který hostí Moravskoslezský kraj, outsiderem. Vedle Španělska se ještě Navrátilovy svěřenkyně ve skupině A utkají v neděli s Itálií. Do semifinále postoupí první dva týmy. Francie ovládla minulý šampionát devatenáctek v roce 2019, poslední dvě Eura v letech 2020 a 2021 byla zrušena kvůli koronaviru.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.