Ekvádor - Brazílie 1:1Šílený zápas! V boji o MS viděl brankář Alisson dvě červené karty, přesto dohrál

Názory na fungování videorozhodčích při fotbalových zápasech jsou různé. Mezi fanoušky budí vášně po celém světě. To, co se stalo v dramatickém utkání jihoamerické kvalifikace mistrovství světa mezi Brazílií a Ekvádorem (1:1), nemá obdoby a opět to zřejmě přilije olej do ohně.

Brazilský gólman Alisson se snažil proti Ayrtonu Preciadovi vypíchnout balon.

Skóre zápasu otevřel již v šesté minutě Casemiro z Brazílie, která si postup na šampionát v Kataru zajistila už v předstihu. První červená karta padla o necelých deset minut později, kdy ji po bezohledném výpadu z branky a zasáhnutí soupeře do krku viděl gólman Ekvádoru Alexander Domínguez.

Přesilovka Brazilců však netrvala dlouho. Obránce Tottenhamu Emerson Royal totiž vyfasoval druhou žlutou a pakoval se ze hřiště. Ve 25. minutě viděl červenou kartu i gólman hostů Alisson, který kopl do hlavy Ennera Valenciu, ale rozhodčí ji po konzultaci s VARem změnil na žlutou.

VAR úřadoval dál. Zhruba po hodině hry rozhodčí nařídil penaltu ve prospěch Ekvádoru, ale po zhlédnutí videa usoudil, že Pervis Estupiňán pád nafilmoval. Ekvádor se vyrovnání dočkal v 75. minutě, kdy se hlavou po rohovém kopu prosadil Félix Torres. Ekvádor poté mohl i chvíli pomýšlet na vítězství, jenže videorozhodčí byl opět proti.

V nastaveném čase totiž brazilský gólman Liverpoolu Alisson ve snaze vypíchnout míč srazil Ayrtona Preciada a opět dostal červenou kartu. Jenže po konzultaci s VAR rozhodčí zrušil jak červenou, tak nařízenou penaltu. „Myslím, že něco takového se stalo poprvé v historii fotbalu," citovala Alissona agentura Reuters s tím, že ani v jednom případě neudělal nic špatně a bez videa by byli se spoluhráči nespravedlivě potrestáni.

Ekvádor tedy remizoval s Brazílií 1:1 a i díky tomu si upevnil třetí místo v tabulce s náskokem pěti bodů před Uruguayí, která se výhrou 1:0 nad Paraguayí posunula na čtvrtou příčku. Ta jako poslední zaručuje přímý postup na šampionát. Páté místo zajišťující baráž drží Kolumbie o skóre před Peru.

Sudí uděluje červenou kartu v duelu Brazílie s Ekvádorem.