Hlavní obsah

Míč, kterým dal Maradona na MS 1986 gól s pomocí "boží ruky", půjde do aukce

13. 10. 2022 11:58

Fotbalový míč, se kterým se předvedl ve své nejlepší formě legendární argentinský kanonýr Diego Maradona na mistrovství světa v Mexiku v roce 1986, půjde do dražby. Očekává se, že zájemce o cennou relikvii ze čtvrtfinálového duelu Argentiny s Anglií, v němž Maradona skóroval i s pomocí "boží ruky", zaplatí v aukci nejméně 2,8 milionu dolarů (asi 70,7 milionu korun).

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Relikvie po Maradonovi jde do dražbyVideo: sntv

 
Článek

Letos v květnu se vydražil rovněž dres zesnulé fotbalové legendy ze stejného duelu, který je považován za jeden z nejslavnějších v historii fotbalu. Kupec za něj zaplatil rekordních devět milionů dolarů (asi 210 milionů korun).

Míč nabídl do dražby naplánované na polovinu listopadu tuniský rozhodčí Ali bin Násir, který čtvrtfinále jako hlavní sudí pískal. "Ten míč je součástí mezinárodní fotbalové historie a mám pocit, že je pravý čas, abych se o něj se světem podělil," uvedl bin Násir. "Doufám, že ho kupec bude moci vystavit nebo ho nějak jinak nabídnout veřejnosti," dodal.

Maradona v utkání nejprve rukou usměrnil míč za záda anglického brankáře Petera Shiltona, což sudí nepostřehli. Kontroverzní branku později Argentinec, jenž předloni zemřel ve věku šedesáti let, označil za "boží ruku". O čtyři minuty později ukázal na hřišti i druhou tvář a po úchvatném šedesátimetrovém sólu přes šest protihráčů vstřelil podle mnohých gól století. Argentina nakonec celý turnaj vyhrála.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?