Hlavní obsah

MOV se ohradil proti britské snaze ovlivnit kvůli Rusku olympijské sponzory

14. 3. 2023 9:40

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se ohradil proti kroku britské vlády, která se snaží přesvědčit hlavní olympijské sponzory, aby zatlačili na MOV kvůli jeho snaze vrátit ruské sportovce do soutěží. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Michal Osoba, Právo

Ilustrační foto. Foto: Michal Osoba, Právo

Článek

Mezinárodní olympijský výbor po začátku invaze na Ukrajinu loni v únoru doporučil vyloučit Rusko i jeho spojence Bělorusko z bezpečnostních důvodů z mezinárodních soutěží. Nyní ale tvrdí, že je tento zákaz diskriminační, a začal pracovat na jejich návratu.

Rozhodnutí se však setkalo s nelibostí řady sportovních i politických představitelů. Britská ministryně kultury Lucy Frazerová proto v dopise vyzvala 13 největších olympijských sponzorů, aby využili svého postavení a návratu zabránili.

MOV se proti tomu ostře ohradil. "Vlády nerozhodují o tom, kdo se bude účastnit mezinárodních soutěží. Kdyby tomu tak bylo, byl by to konec sportu, jak ho známe dnes," uvedl výbor v prohlášení.

"Proto doufáme, že britská vláda bude respektovat samostatnost sportu. O tom, kdo se bude účastnit soutěží, musí rozhodovat výhradně sportovní organizace. A jediným způsobem k zajištění účasti musí být jen a pouze sportovní výkon," dodal MOV.

Proti účasti Rusů a Bělorusů na olympiádě se už dříve vyjádřili představitelé 35 zemí včetně Británie a Česka. Český olympijský výbor dokonce inicioval vnik nezávislé expertní skupiny, která má najít právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů na OH v Paříži.

Reklama