Hlavní obsah

Nejlepším fotbalovým starším dorostencem byl zvolen sparťan Karabec

9. 1. 2022 19:22

Nejlepším starším dorostencem českého fotbalu za rok 2021 byl zvolen sparťan Adam Karabec. Osmnáctiletý ofenzivní záložník v anketě Fotbalové asociace ČR (FAČR) zvítězil před slávistou Daniel Samkem, třetí skončil Kryštof Daněk z Olomouce. Úspěch Sparty podtrhl Daniel Rus triumfem v kategorii mladších dorostenců. Výsledky byly slavnostně vyhlášeny na jubilejním 20. ročníku galavečeru Grassroots neprofesionálního fotbalu na pražském Žofíně.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Záložník Sparty Adam Karabec (vlevo) byl vyhlášen nejlepším starším dorostencem českého fotbalu. Cenu předal předseda Fotbalové asociace České republiky Petr Fousek (vpravo).Foto: Ondřej Deml, ČTK

Článek

Karabec před dvěma lety zvítězil mezi mladšími dorostenci a vloni skončil v kategorii staršího dorostu druhý za klubovým spoluhráčem Adamem Hložkem. Osmnáctiletý talent se vloni napevno zabydlel v kádru A-týmu Sparty a za rok 2021 si připsal 33 ligových startů, v nichž vstřelil pět branek. S Letenskými si na podzim zahrál skupinu Evropské ligy, zároveň patří do kádru české reprezentační jednadvacítky.

Na druhém místě skončil slávista Samek. Sedmnáctiletý středopolař v závěru jarní části minulé sezony posbíral první dva ligové starty, naplno ale zazářil až v tomto ročníku. V nejvyšší soutěži na podzim naskočil do 13 utkání s bilancí tří gólů a zahrál si i skupinu Evropské konferenční ligy. Třetí v pořadí čerstvě devatenáctiletý záložník Daněk už nějakou dobu za Sigmu Olomouc stabilně nastupuje v lize.

Vítěz kategorie mladších dorostenců patnáctiletý sparťan Rus patří mezi opory národního týmu do 16 let. Druhý skončil další člen reprezentační šestnáctky olomoucký Roman Mokrovics, třetí místo obsadil kapitán české sedmnáctky Pavel Gaszczyk z Plzně. Talentem v ženské kategorii se stala Lucie Jelínková ze Slovácka.

Mezi trenéry žen opět zvítězil kouč reprezentace Karel Rada a připsal si již páté prvenství. Cenu pro nejlepšího futsalistu získal už poosmé Michal Seidler z Plzně. Mezi trenéry tentokrát nezvítězil reprezentační kouč Tomáš Neumann, který nedosáhl na třetí triumf po sobě a celkově čtrnáctý. Futsalovým trenérům kraloval Marek Kopecký díky tomu, že s Plzní postoupil do elitní fáze Ligy mistrů.

Grassroots galavečer tradičně oceňuje nejlepší hráče a trenéry v kategoriích mládežnického, ženského a neprofesionálního fotbalu. Vloni byly ceny kvůli koronaviru netradičně uděleny v pořadu ČT sport, letos se galavečer konal za dodržení vládních omezení. Ocenění pro nejlepší profesionální hráče vyhlašuje FAČR v anketě Fotbalista roku.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •