Hlavní obsah

Pelé bude pohřben na nejvyšším hřbitově na světě, hrobku si koupil sám

30. 12. 2022 12:00

Místo posledního odpočinku Pelého se stejně jako rekordy tohoto legendárního brazilského fotbalisty dostalo do Guinessovy knihy rekordů. Jediný trojnásobný mistr světa fotbalové historie bude v úterý pohřben v Santosu v devátém patře vertikálního hřbitova Memorial Necrópole Ecumenica, oficiálně nejvyššího hřbitova na světě. Pelé zemřel ve čtvrtek ve věku 82 let.

Foto: Thomas Mukoya, Reuters

Brazilská fotbalová legenda Pelé na archivním snímku z roku 2012, před semifinále afrického šampionátu.Foto: Thomas Mukoya, Reuters

Článek

Slavný fotbalista koupil hrobku na unikátním hřbitově už před devatenácti lety. "Je to místo, z něhož vyzařuje duchovní klid a mír a kde se nikdo necítí deprimován," uvedl tehdy podle agentury SID. Deváté patro má být odkaz na číslo, s nímž hrál Pelého otec, také profesionální fotbalista.

Z Pelého krypty je symbolicky výhled na Estádio Urbano Caldeira, stadion klubu FC Santos. Jeho dres fenomenální kanonýr oblékal v letech 1956 až 1974 a vstřelil v něm většinu ze svých 1281 gólů.

Na stadionu přezdívaném Vila Belmiro bude také v pondělí na 24 hodin ve středovém kruhu vystavena rakev s Pelého ostatky, aby svému idolu mohli projevit poslední poctu fanoušci. V úterý v 10:00 místního času se pak vydá pohřební procesí na cestu městem, během níž bude míjet i dům, v němž žije Pelého stoletá matka Celeste. Podle posledních zpráv brazilských médií je dlouhodobě upoutána na lůžko a není při smyslech. Samotný pohřeb se pak uskuteční pouze v rodinném kruhu.

Reklama

Související témata:
Hrobka