Malawi - Senegal 0:0Senegal vyhrál na mistrovství Afriky skupinu se skóre 1:0, dál jde i Guinea

Fotbalisté Senegalu remizovali ve třetím duelu na africkém Poháru národů s Malawi bez branek a skupinu B ovládli s pěti body a celkovým skóre 1:0. Z druhého místa navzdory prohře 1:2 se Zimbabwe postoupila Guinea. Ve skupině C Maroko remizovalo s Gabonem 2:2, oba celky se představí v osmifinále. Šanci na něj mají i Komory, které senzačně zdolaly oslabenou Ghanu 3:2.

Rozhodčí Salima Mukansangaová z Rwandy a Mamadou Kane z Guiney.

Obhájce stříbra Senegal stále čeká na vstřelený gól ze hry, jelikož úvodní vítězství 1:0 nad Zimbabwe zařídil v sedmé minutě nastavení Sadio Mané z penalty. Proti Malawi držel favorit míč 79 procent času, mnoho šancí si však nevypracoval. Malawi obsadilo ve skupině třetí pozici a nemá jistou účast v osmifinále. Do něj postoupí čtyři z šesti celků na třetích místech.

Zimbabwe rozhodlo o triumfu nad Guineou v prvním poločase, kdy se trefili Knowledge Musona a Kudakwashe Mahachi, po změně stran snížil Naby Keita. Zimbabwe se tak po dvou porážkách s turnajem rozloučilo výhrou.

Vítěz "céčka" Maroko dvakrát s Gabonem prohrávalo, ale pokaždé srovnalo a na turnaji si udrželo neporazitelnost. Za Maroko srovnal na 1:1 v 74. minutě z penalty Súfján Búfal, jenže Gabonu rychle vrátil vedení vlastním gólem Nájif Aguerd. Nerozhodný výsledek zařídil Ašraf Hakimí.

Komory vedly od čtvrté minuty a od 25. minuty navíc hrály přesilovku, když byl vyloučen ghanský kapitán André Ayew. Outsider přidal další branku, Ghana však i v oslabení ve druhé půli srovnala. V 85. minutě ale Ahmed Mogni svým druhým zásahem v utkání rozhodl o triumfu Komor.

Ostrovní země si při premiérové účasti na africkém šampionátu zajistila první vítězství a udržela naději na postup do osmifinále. Naopak Ghana si ve skupině připsala jediný bod za remízu s Gabonem a s turnajem se rozloučila.

Mistrovství Afriky ve fotbale v Kamerunu:
Skupina B:
Malawi - Senegal 0:0
Zimbabwe - Guinea 2:1 (2:0)
Branky: 26. Musona, 43. Mahachi - 49. N. Keita.
1.Senegal31201:05
2.Guinea31112:24
3.Malawi31112:24
4.Zimbabwe31023:43
Skupina C:
Gabon - Maroko 2:2 (1:0)
Branky: 21. Allevinah, 81. Boupendza - 74. Búfál z pen., 84. Hakimí.
Ghana - Komory 2:3 (0:1)
Branky: 65. Boakye, 78. Djiku - 5. a 86. Ben Nabouhane, 63. Mogni. ČK: 25. A. Ayew (Ghana).