Hlavní obsah

Švýcarské fotbalistky budou dostávat stejně vysoké prémie jako muži

21. 6. 2022 13:49

Švýcarské fotbalové reprezentantky budou dostávat stejně vysoké prémie jako jejich mužští kolegové. Oznámil to národní svaz SFV, jenž se na zrovnoprávnění ve finanční oblasti dohodl s hlavním sponzorem, bankou Credit Suisse.

Foto: Denis Balibouse, Reuters

Sestava Švýcarska v utkání Ligy národů proti Španělsku, švýcarské reprezentantky se svým mužským kolegům vyrovnají ve výši prémií. Foto: Denis Balibouse, Reuters

Článek

Představitelé svazu uvedli, že ke stoprocentnímu vyrovnání výše odměn mužské a ženské reprezentace dojde do roku 2024. Bude se jednat mimo jiné o prémie v kvalifikacích o mistrovství světa a Evropy a výkony na těchto turnajích. Peníze budou vypláceny přímo hráčům a hráčkám.

"Je to první krok k rovnoprávnosti. Zatím to není 'Equal Pay' na všech úrovních, ale je to skvělý krok správným směrem," řekla ředitelka švýcarského ženského fotbalu Tatjana Haenniová. Použila při tom anglický termín s narážkou na dlouholetý boj o rovnoprávnost fotbalistek USA, které letos jako první na světě získaly naprosto stejné ekonomické podmínky jako jejich mužští kolegové.

Kroky směrem k finanční rovnoprávnosti v minulých dnech udělaly například ve Španělsku a Nizozemsku. Nizozemský svaz bude vyplácet hráčkám stejné sumy za osobnostní práva jako mužům.

Reklama

Sdílejte článek