Hlavní obsah

V Německu prověří možné uplácení při volbě pořadatele MS 2006

19. 10. 2015 10:19

Podezřením, že přidělení fotbalového mistrovství světa v roce 2006 Německu provázela korupce, se začalo zabývat státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle vrchní státní zástupkyně Nadji Niesenové nyní zjišťuje, zda existují důvody pro zahájení vyšetřování.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Šéf FIFA Sepp Blatter (vlevo) a Franz Beckenbauer, předseda organizačního výboru MS 2006 v Německu.Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Článek

"Mohlo by se jednat o korupci, podvod nebo zpronevěru," řekla Niesenová agentuře SID. "Prověříme podklady, které jsou k dispozici. Ale stojíme na úplném začátku. Žádné vyšetřování ještě nebylo spuštěno. To se stane až v případě, že se potvrdí důvodné podezření," uvedla vrchní státní zástupkyně.

Organizátoři MS v Německu v roce 2006 si podle týdeníku Spiegel v roce 2000 s pomocí peněz z tajného fondu koupili čtyři hlasy při volbě pořadatele, v níž porazili Jihoafrickou republiku 12:11. Tajný fond údajně založil dnes už zemřelý bývalý šéf společnosti Adidas Robert Louis-Dreyfus a mělo na něm být v přepočtu 6,7 miliónu eur.

Podezření z korupce hodlá prověřit i mezinárodní federace FIFA. Německý svaz obvinění odmítl. Jeho šéf Wolfgang Niersbach dnes navíc oznámil, že vedení podnikne vůči Spiegelu právní kroky.

Niersbach: Žádné hlasy se nekupovaly

"Mistrovství světa v roce 2006 byla letní pohádka a ta zůstane bez úhony. Žádné černé fondy nebyly a žádné hlasy se nekupovaly," uvedl Niersbach při otevření muzea německého fotbalu v Dortmundu.

Proč putovalo 6,7 miliónu eur na účet FIFA, má objasnit interní vyšetřování. "Zadali jsme to externě jedné renomované firmě," řekl předseda německého svazu.

Podle Spiegelu němečtí pořadatelé získali za peníze podporu čtyř asijských členů výkonného výboru FIFA. V roce 2005 měla být částka vrácena. Odeslání 6,7 miliónu eur potvrdil i audit německého svazu s tím, že peníze byly na podporu kulturních programů světové federace. Z účtu FIFA pak ale částka odešla na konto Louise-Dreyfuse.

Reklama

Související témata: