Hlavní obsah

Zažil drsné pořádky i multimilionáře s kvérem. Fouska prověřilo Řecko a devatenáct misí

8. 4. 2022 19:10

Dění během pohárového týdne byl zvyklý sledovat zblízka. Třeba do Barcelony či dějiště dalších šlágrů Ligy mistrů létal jako delegát. Od svého zvolení musí sedět doma. „Stýská se mi. Na panelu delegátů UEFA jsem stále, ale musel jsme se omluvit, což trvá tři čtvrtě roku. Není možné odjet na tři dny, což si pohárový zápas vyžaduje,“ říká na rovinu Petr Fousek, který je od loňského června předsedou Fotbalové asociace České republiky.

Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Fanoušci PAOK Soluň zaměstnali policii i ve čtvrtečním pohárovém duelu v Marseille.Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Článek

Loňské volby na valné hromadě vyhrál jak zástupce reformního křídla. Do vínku dostal nesnadný úkol udělat pořádek po berbrovské éře, z minulého období zdědil i další sérii skandálních odposlechů.

Pokud jde o fotbalové složitosti, prošel tvrdou průpravou. Petr Fousek působil téměř tři roky jako expert FIFA a UEFA pro fotbalový svaz v Řecku, kde majitelé největších klubů, multimilionáři a rejdaři, chodí na stadion s kvérem...

Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Masivní pyrotechnika během utkání Olympique Marseille - PAOK Soluň.Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

„Řecko je krásná země, ale fotbal je tam drsný a svaz složitý," usmívá se jako host jednoho z posledních dílů Fortuna Baru.

„Pro mě samozřejmě neocenitelná zkušenost, ale jen část řešení problémů je přenositelná do českého fotbalu," poukazuje Fousek.

Řecko však bylo jen jednou z dobrodružných štací 59letého funkcionáře. Absolvoval mise v 19 zemích Asie, Afriky a Evropy.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Předseda FAČR Petr Fousek během tréninku fotbalové reprezentace v Praze.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

„Dělal jsem skoro celý Blízký Východ, Indii, Pákistán, Srí Lanku, Kyrgyzstán, Tádžikistán. V Evropě Bosnu nebo Kosovo," vypočítává z dlouhého seznamu.

Počet zranění je vysoký. UEFA se nabitým kalendářem zabývá, říká předseda FAČR Petr FousekVideo: Sport.cz

Teď má ovšem spoustu úkolů v českém fotbale. Na Strahově by měli mimo jiné do června rozhodnout, zda se asociace pustí do tolik diskutované výstavby Národního stadionu.

„Musíme znát odpovědi na nejzásadnější otázky. Kdo by stadion stavěl, kolik by to stálo, jaká by byla jeho rentabilita," naznačuje Fousek, že v dnešní době by nákladný projekt každopádně představoval drahý špás.

Reklama

Související témata:
Mise
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?