Hlavní obsah

Ikonický stadion slaví výročí. Podívejte se na archivní záběry ze svatostánku fotbalu

28. 4. 2020 13:26

Přesně před 97 lety se anglické veřejnosti otevřel jeden z nejznámějších stadionů světa. Londýnský svatostánek Wembley od té doby hostil nespočet sportovních akcí, slavných fotbalových zápasů, ale i koncertů nejlepších hudebníků světa. Na archivním videu níže se můžete podívat na to, jak to ve starém Wembley vypadalo během finálových klání FA Cupu z roku 1931 a 1968.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Wembley otevřelo své brány v roce 1923, archivní záběry zachycují finále FA Cupu z let 1931 a 1968.Video: sntv

 
Článek

Symbolickým střižením trávníku králem Jiřím V. dne 28. dubna 1923 započala éra jednoho z nejslavnějších stadionů světa – londýnského Wembley. Stavba architekta Sira Roberta McAlpinea měla původně sloužit koloniální výstavě Britského impéria 1924 a 1925.

Cena stavby se tehdy vyšplhala na 750 000 liber (asi 23 milionů korun) a původní stadion byl vybudován v místě, kde stála napodobenina Eiffelovy věže, takzvaná Watkin's Tower.

Foto: Profimedia.cz

Současná podoba londýnského fotbalového chrámuFoto: Profimedia.cz

Podle původního plánu měl být stadion Wembley po skončení výstavy zbourán. Předseda organizačního výboru výstavy Sir James Stevenson ho ale zachránil.

Podle historiků byla plocha pod světoznámým stadionem využívána k fotbalovým zápasům už od 80. let 19. století. V současnosti hraje ve Wembley své domácí zápasy anglická fotbalová reprezentace. Koná se na něm finále FA Cupu a v roce 2011 hostil finálový zápas Ligy mistrů mezi Barcelonou a Manchesterem United.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?