Souček zase řádil! Favorita skolil gólem, který ale možná neměl platit

Měl tenhle gól platit, nebo ne? Toť otázka. Konkrétně taková, kterou si ohledně trefy Tomáše Součka na hřišti Arsenalu klade celá Anglie. Český reprezentant obstaral úvodní branku utkání, v němž West Ham druhý tým Premier League nakonec senzačně zdolal 2:0. Jenže rozřešit, zdali asistující Jarrod Bowen dokázal udržet míč celým objemem na hrací ploše, nebylo nic jednoduchého.

Tomáš Souček se raduje z vítězství nad Arsenalem

K inkriminované situaci došlo v první čtvrthodině duelu. Po zmatcích v obraně Arsenalu se balon odrazil k Bowenovi, ten jej přihrávkou pod sebe poslal na Součka, před nímž zívala odkrytá brána. Kapitán národního týmu příležitostí nepohrdl a po svém pátém zásahu v letošní sezoně Premier League radostně roztočil svoji klasickou helikoptéru, jako při své typické gólové euforii.

Následně se na Emirates Stadium zastavil čas. Arbitři u videa předlouze, více než tři minuty, zkoumali, zdali míč před Bowenovou nahrávkou neopustil vymezený prostor hřiště. Jednoznačně průkazný záběr, který by k odvolání Součkova gólu vedl, ale hledali marně. Branka tedy byla uznána, což způsobilo vlnu nevole na sociálních sítích, pochopitelně hlavně mezi fanoušky Arsenalu. Ale nejen u nich.

„Pokud chceme v podobných situacích rozhodčím pomoci, potřebujeme pohled shora. Jinak si nemůžeme být stoprocentně jisti. Za chvíli bude rok 2024 a kamera v takové pozici stále chybí. Jinak to prostě není možné vidět,“ krčil rameny Thierry Henry, legendární forvard Kanonýrů. V záběru zezadu, který by za normálních okolností průkazný byl, totiž blokoval výhled kamery na balon asistující Bowen. „Tím pádem platí rozhodnutí na hřišti, kde rozhodčí gól uznali. Postranní sudí nesignalizoval, že by míč byl celým objemem za čarou, takže bylo potřeba najít průkazný záběr, který by původní verdikt s absolutní jistotou vyvrátil,“ vysvětloval bývalý ligový rozhodčí Mark Clattenburg.

Ve druhé půli přidal další sůl do Součkem otevřené rány Arsenalu obránce West Hamu Konstantinos Mavropanos. Řecký stoper, který si debut v anglické nejvyšší soutěži odbyl před více než šesti lety paradoxně právě v dresu Kanonýrů, po standardní situaci zpečetil jejich první domácí porážku v sezoně. Veškeré snahy Arsenalu, který skvěle chytajícího Alphonse Aréolu zasypal třiceti střeleckými pokusy, z nichž osm mířilo mezi tři tyče, byly marné. Nula gólů, nula bodů.

„Po celý zápas jsme dominovali. Porážka nás opravdu mrzí. Sto minut jsme byli lepším týmem, na hřišti jsme nechali všechno. Teď se musíme zvednout do příštího zápasu s Fulhamem,“ smutnil kouč poraženého celku Mikel Arteta.

Na druhé straně pochopitelně zavládly úplně opačné emoce. „Fotbal se dá hrát různými způsoby. My dnes fantasticky bránili, i když soupeř si hodně užil míče. Více, než by se mi líbilo. Máme za sebou fantastický rok, který jsme navíc vyšperkovali i trofejí,“ připomněl kouč West Hamu David Moyes červnové vítězství ve finále Konferenční ligy, kdy společně s českou enklávou (Souček, Coufal) v Edenu jeho mužstvo zdolalo Fiorentinu.

Oba exslávisté zapsali plnou minutáž i v zápase s Arsenalem, Souček navíc dosáhl pěkného milníku. Stal se totiž teprve desátým fotbalistou, jemuž se za West Ham podařilo vstřelit pětadvacet branek v Premier League. Navíc tím dodal sladkou tečku za individuálně povedeným podzimem, během něhož zapsal (včetně utkání za národní tým) již jedenáctý přesný zásah. Který navíc zajistil zisk tří bodů z opravdu horké půdy a posun West Hamu na šesté místo tabulky.