Proslavil se trapnou penaltou, teď hattrickem zničil Leverkusen. Nejlepší noc v životě, zářil hrdina finále

Superlativy, superlativy, a ještě jednou superlativy. Ničím jiným se výkon Ademoly Lookmana ve středečním finále Evropské ligy hodnotit nedá. Křídelník Atalanty Bergamo fantastickým hattrickem rozhodl o vítězství 3:0, připravil tak soupeři z Leverkusenu první porážku v sezoně a svému celku zajistil historickou trofej. „Tohle byla jedna z nejlepších nocí v mém životě,“ zářil Nigerijec. Není tomu ale tak dávno, co se mu celý fotbalový svět posmíval…

Ademola Lookman z Atalanty slaví třetí vstřelený gól ve finále Evropské ligy.

Začít se ale sluší tím, co Lookman předvedl ve finále. Před tím musí smeknout i ten nejzarytější fanoušek poraženého Leverkusenu.

12. minuta, 1:0. Lookman. Dynamický Nigerijec využil laxního bránění Exequiela Palaciose, našel si přihrávku Davide Zappacosty a balon poslal pod břevno mimo dosah českého gólmana Matěje Kováře.

26. minuta, 2:0. Lookman. Po zpackané hlavičce Amine Adliho si uzmul míč, rychlou kličkou na střed se zbavil Granita Xhaky a precizním obstřelem z hranice vápna zamířil do spodního rohu. Kovář? Opět bez šance. „Přesně takhle to trénuje,“ prozradil jeho bývalý parťák z Atalanty Lukáš Vorlický ve studiu ČT sport.

75. minuta, 3:0. Jméno střelce asi uhádnete. Tentokráte Lookman předvedl přešlapovačku ve stylu CR7 zamlada, udělal si prostor okolo bránícího Edmonda Tapsoby a slabší levačkou suverénně zakončil.

Hotovo, hattrick dokonán. Opona spadla, galapředstavení již další dějství nemělo. Nebylo třeba.

Leverkusen se na odpověď nezmohl a křídelník Atalanty zvedal pohár nad hlavu s vědomím, že předvedl snad jedno z nejlepších představení v historii pohárových finále.

„Dokázali jsme to, fantazie. Teď musíme pořádně slavit, přepsali jsme historii,“ radoval se hrdina večera, který mimochodem mužstvu z Bergama zajistil premiérový evropský titul v historii. A první trofej na nejvyšší úrovni od roku 1963, kdy Atalanta vyhrála domácí pohár.

„Jestli si někdo zaslouží takové finále, tak je to on. Předvedl one-man show. Neuvěřitelné,“ smekl před kamarádem Vorlický.

„Tenhle hráč nemůže v Atalantě zůstat. Musí po něm sáhnout top klub. Jeho potenciál byl jasně vidět,“ doplnil bývalý reprezentant Michal Kadlec.

Oprávněná chvála ze všech stran. Jenže není tomu tak dlouho, co si z Lookmana střílela celá Anglie.

V listopadu 2020 působil Nigerijec ve Fulhamu a v osmé nastavené minutě duelu proti West Hamu si vzal na bedra pokutový kop. Za stavu 0:1. Zvolil troufalý dloubák, jenže skórovat á la Panenka se mu nepodařilo. Oblouček totiž poslal neposlal doprostřed, nýbrž přesně na stranu, kam se vydal gólman Lukasz Fabianski. Fulham prohrál a po sezoně sestoupil z nejvyšší soutěže. Nepovedený pokus se od té doby pravidelně umisťuje na předních příčkách žebříčků nejhorších penalt historie Premier League.

Historii přepsal Lookman i ve středu večer. Tentokráte nikoliv černým, ale zlatým písmem. Z psance v Anglii se stal mužem, na něhož Bergamo už nikdy nezapomene.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.