Česko - Bosna a Hercegovina 2:2Fotbalistky před rekordní návštěvou remizovaly v Lize národů

České fotbalistky remizovaly ve čtvrtém kole Ligy národů v Hradci Králové s Bosnou a Hercegovinou 2:2. Svěřenkyně trenéra Karla Rady ve skupině B4 zůstaly na druhém místě tabulky o bod za dnešními soupeřkami, kterým v pátek na jejich hřišti podlehly 0:1. Zápas v Malšovické aréně sledovalo 7488 diváků, což je rekordní návštěva na domácím utkání A-týmu ženské reprezentace. Dosavadním maximem bylo 3242 fanoušků na loňském duelu kvalifikace mistrovství světa proti Islandu v Teplicích.

Zleva česká hráčka Franny Černá a Gloria Sliškovičová z Bosny

Bosňanky poslala do vedení už v šesté minutě kapitánka Nikoličová po zaváhání bránící Stárové. Domácí hráčky si pak vytvořily několik šancí. Černá ještě hlavičkovala do tyčky, ale ve 31. minutě už vyrovnala nepokrytá Dubcová po rohovém kopu.

Nikoličová skórovala i v šesté minutě druhé půle po další chybě domácí defenzivy. Češky podruhé odpověděly v 67. minutě díky premiérové reprezentační brance Černé, k níž propadl odražený míč. Na obrat už Radovy svěřenkyně nedosáhly, premiérový ročník Ligy národů zakončí na začátku prosince v zápasech proti Bělorusku a Slovinsku.

Z prvního místa vede přímá cesta do elitní ligy A, ale český tým už situaci nemá ve vlastních rukou a bude muset čekat na případné zaváhání Bosny a Hercegoviny. Celky z druhých pozic ve skupinách ligy B budou hrát baráž proti týmům ze třetích příček ligy A o účast v nejvyšší soutěži. Poslední týmy přímo sestoupí. Podobně budou probíhat i boje mezi ligami B a C.

Liga národů představuje začátek nového formátu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2025 ve Švýcarsku. Soutěž rozhodne o složení jednotlivých lig před samotnou kvalifikací, jež se odehraje podobným systémem v příštím roce.