Utrápená výhra nad Faerskými ostrovy, rozhodla Součkova penalta

Dvě tyčky, velké šance, území převaha a dlouhé střelecké trápení, které protrhnul až z penalty kapitán Tomáš Souček. Čeští fotbalisté si v Plzni poradili s Faerskými ostrovy poměrem 1:0 a připsali si do tabulky kvalifikace o EURO 2024 tři body. Nadále tak jsou ve hře o postup na šampionát, který v příštím roce uspořádá Německo. Je možné, že se jednalo o poslední utkání trenéra Jaroslava Šilhavého, jelikož o jeho pozici bude v týdnu jednat výkonný výbor.

Tomáš Souček proměňuje penaltu

Rozhodla 74. minuta. Ondřej Lingr se po kolmici od Václava Černého dostal za obranu a jeho přihrávku pod sebe zastavil rukou skluzující obránce hostí Odmar Faero. Norský rozhodčí Rohit Saggi ihned nařídil penaltu, ke které se postavil kapitán Souček. Samotné exekuci předcházela ještě lehká roztržka, ale záložník West Hamu se rozhodit nenechal a střelou doprostřed trefil jedinou branku utkání.

Oproti čtvrteční prohře 0:3 v Albánii udělal trenérský tým hned pět změn v základní sestavě a změnil rozestavení na formaci se čtyřmi obránci. Do branky se postavil Aleš Mandous, dále od první minuty hráli David Douděra, Ondřej Lingr, Adam Hložek a Tomáš Čvančara místo Jiřího Pavlenky, Jakuba Brabce, Vladimíra Coufala, Jana Kuchty a Mojmíra Chytila.

Češi začali velkým náporem, hned ve 4. minutě se parádním obstřelem prezentoval Michal Sadílek a gólman Mattiase Lamhauge jen koukal, jak se míč odrazil od pravé tyče jeho branky. Tlak pokračoval, v první půli měl český tým 72% držení míče, vyslal celkem 23 střeleckých pokusů. V další velké šanci se zjevil Ondřej Lingr, hlavou z těsné blízkosti ale jen trefil prostor, v němž stál Lamhauge.

Trenér měl podporu od kabiny. Tomáš Souček tu penaltu nedával pro mě, ale pro tým, zdůrazňuje Jaroslav ŠilhavýVideo: Sport.cz

Nejaktivnějším z českých hráčů byl většinu utkání Hložek, ukázal se hlavně v nastavení prvního dějství, kdy vystřihl parádní akrobatické zakončení, jenže mířil těsně nad břevno. Z přímého volného kopu o pár minut dříve orazítkoval stejnou tyč jako Sadílek.

Druhý poločas byl z české strany spíše pomalejší, šancí moc nebylo. Faeřané poprvé prověřili Aleše Mandouse v 55. minutě, hlavička urostlého stopera Sonniho Ragnara Nattestada však českému brankáři příliš mnoho práce nenadělala.

V 57. minutě se trenér Šilhavý poprvé rozhodl sáhnout do sestavy, nevýrazného Čvančaru nahradil Jan Kuchta a místo Davida Juráska, kterému se také příliš nedařilo, přišel na trávník Lukáš Provod. Nakonec rozhodla již zmíněná penalta. Faeřané se ještě v závěru utkání dostali po podklouznutí Provoda do jednoho nebezpečného protiútoku, situaci zachránil skvělým skluzem Tomáš Holeš.

Češi si tak do tabulky E připsali důležité a povinné tři body, které je drží ve hře o přímý postup na ME do Německa. Rozhodne se v listopadu, kdy národní tým hraje klíčový duel v Polsku a závěrečné klání doma s Moldavskem.

Utkání kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale v Plzni:
Skupina E:
Česko - Faerské ostrovy 1:0 (0:0)
Branka: 76. Souček z pen. Rozhodčí: Saggi - Jensen, Olav Dale (všichni Nor.) - Ruperti (video, Niz.). ŽK: Lingr, Černý, Masopust - Lamhauge, Nattestad, Hendriksson Olsen, Faerö. Diváci: 9115
Česko: Mandous - Douděra (77. Masopust), Holeš, Ladislav Krejčí II, Jurásek (57. Provod) - Souček, M. Sadílek - Černý (77. Jurečka), Lingr (90.+1 Brabec), Hložek - Čvančara (56. Kuchta). Trenér: Šilhavý
Faerské ostrovy: Lamhauge - Jönsen, A. Edmundsson, Faerö, Nattestad, Davidsen - S. Vatnhamar (84. Olsen), Andreasen (84. Johansen), Hendriksson Olsen, Jónsson (58. Bjartalíd) - Petersen (77. J. S. Edmundsson). Trenér: Ericson

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.