Česko - Slovensko 2:1Lvíčata zakončila rok výhrou. Přátelák se Slovenskem rozhodli útočníci

Úkol splněn. Mládenci z české jednadvacítky se s fotbalovým rokem 2023 rozloučili vítězstvím. Po třech ztrátách v kvalifikaci na EURO vyhráli přátelák se Slovenskem 2:1. V Hradci Králové se pod góly podepsali útočníci Denis Alijagič a Christophe Kabongo. Teď Lvíčata čeká čtyřměsíční pauza.

Denis Alijagič se raduje z úvodní branky utkání

Byl to úchvatný moment. Patrik Vydra akurátním lobem poslal míč na nabíhajícího kumpána Kabonga, jenž si mazácky počkal a v ideální moment vystřelil. Nádherný gól! Běžela 60. minuta, když útočník Podbrezové rozhodl testovací partii se Slovenskem. Svoji působivou bilanci v jednadvacítce vylepšil na 4 zápasy a 3 góly.

Češi v prvních třech duelech kvalifikace na EURO uhráli jen dva body a v přáteláku si chtěli vylepšit sebevědomí. Povedlo se, v Hradci proti Slovákům navázali na zářijovou výhru z Uherského Hradiště 2:0.

Týmu trenéra Jana Suchopárka ve 13. minutě vystřelil vedení pohotový Alijagič, jenž hrál v novém cyklu v jednadvacítce poprvé. Brněnský útočník neměl složitou práci, na malém vápně měl před sebou odkrytou branku.

Parádní vyrovnávací branka

Alijagič mohl brzy přidat další trefu, brankář Ľubomír Belko a jeho parťáci se v choulostivé situaci zapotili. A za pár minut Slováci vyrovnali: rozběhnutý Artur Gajdoš měl spoustu prostoru a z 20 metrů poslal míč do růžku. Čiperný záložník byl vidět i potom, ovšem další zásah nepřidal.

Čtyři a půl tisíce fanoušků ve druhém poločase zatleskalo Kabongovi za vítěznou trefu. Útočník se střapatým účesem při oslavě rozverně máchl rukou po rohovém praporku a s parťáky si poslechl gólový song Sarà perché ti amo.

Italský hit v Hradci znovu zazněl až po zápase, i když třeba kapitán Václav Sejk nebyl daleko od gólu. Vítězství mohlo být výraznější, Češi stihli čtyři střely na branku. Na druhé straně těsně před koncem při slovenském tlaku o kousek minul Nicolas Šikula. Chvíli poté vytáhl skvělý zákrok brankář Matyáš Vágner, zároveň se ale pískal ofsajd.

Rok 2024 bude pro jednadvacítku perný: má před sebou zbývajících pět zápasů kvalifikace na EURO, které bude v létě následujícího roku hostit Slovensko. V březnu budou Češi hrát pravděpodobně znovu v Hradci Králové s Islandem, v září poletí do Litvy a Dánska a v říjnu je čeká dvojzápas ve Walesu a s Litvou.