Hlavní obsah

Fotbalová Anglie v trablech? Hráče trápí závislost na prášcích na spaní, ta může mít tragické následky

Čtvrteční rozhovor Dele Alliho vzbudil pořádný rozruch. Někdejší supertalent anglické kopané se na hřišti v posledních letech spíše trápil, interview s někdejším reprezentantem Gary Nevillem ale s fotbalistou, který naposledy hostoval v tureckém Besiktasi, ve fotbalovém světě vzbudilo vlnu solidarity. Alli kromě citlivých témat, týkajících se převážně jeho vyrůstání a dětství, nastínil i vážnost problému, který je mezi fotbalisty rozšířenější, než se veřejnosti může zdát. Přiznal totiž, že byl závislý na prášcích na spaní, a musel podstoupit léčbu.

Foto: Dylan Martinez, Reuters

Ilustrační snímek.

Článek

„Lidé si to neuvědomují, ale ve fotbale to jede opravdu ve velkém. Máme nabitý kalendář, po zápase, kdy jsme plní adrenalinu, brzy vstáváme, abychom šli zase trénovat. Občas je v pohodě dát si prášek, aby se vám lépe spalo. Ale pokud jste tak psychicky zničení, jako jsem byl já, může to mít devastující následky," vyprávěl Alli v emocemi nabitém rozhovoru.

Britský portál Daily Mail pak zapátral v jednotlivých klubech dvou nejvyšších anglických soutěží. A informace, které zveřejnil, jsou poměrně znepokojující. „Hráči často žádají klubové doktory o prášky na spaní, aby se jim před zápasy lépe spalo. Pokud hrajete třikrát týdně, dáte si tedy tři dávky. Občas si vezmete i čtvrtou, když po utkání kvůli vysoké hladině adrenalinu nemůžete usnout. Není pak překvapením, že se hráči stávají závislými," sdělil dobře obeznámený zdroj.

„Kluby se s tím nyní již snaží něco dělat. Ale když hráč požádá o prášky z toho důvodu, že mu pomáhají k lepší výkonnosti další den, je pořádně těžké rozhodnout, jestli mu je dát, nebo ne," dodal poté. Podle Daily Mailu fotbalisté pro lepší spánek nejčastěji užívají Zopiclone, mezi jehož vedlejší účinky patří mimo jiné i halucinace nebo deprese.

I Neville, jenž rozhovor s Allim vedl, pak přiznal, že mu občas byly prášky na spaní během aktivní kariéry nabídnuty. Horší však je, že se nejedná pouze o problém hráčů na té vůbec nejvyšší úrovni. Bývalý obránce Ryan Cresswell, který závislost v minulosti také přiznal, totiž svoji kariéru strávil převážně ve čtvrté anglické lize. V léčebně byl hned dvakrát, přičemž jeho druhá návštěva přišla skutečně za minutu dvanáct.

„Byla to záležitost života a smrti. Žil jsem v myšlenkách, že už na světě nechci vůbec být," přiznal Cresswell. „Začal jsem s jedním práškem po zápase, pak jsem dávky navyšoval. Postupně jsem věděl, že jsem závislý, ani jsem nic brát nechtěl. Ale moje tělo to vyžadovalo. Je to příšerné."

V podobném, ač o něco mírnějším duchu se vyjadřoval i Alli. „Bral jsem opravdu hodně prášků. Nechci zveřejňovat konkrétní číslo, ale bylo to vážně moc," přiznal 27letý středopolař, jenž se nyní v Evertonu pokusí restartovat fotbalovou kariéru. Daleko důležitější boj se závislostí ale snad již zvládl. „Ani jsem nečekal, jak moc mi léčení závislosti psychicky pomůže. Byl jsem na tom opravdu špatně. Doufám, že otevření tohohle tématu dokáže některým lidem pomoci. Protože je to opravdu daleko běžnější problém, než si lidé myslí."

Související témata:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články