Hlavní obsah

Soud s Berbrem letos neskončí, verdikt by mohl padnout v květnu či červnu

20. 11. 2023 16:00

Soudní jednání s bývalým místopředsedou Fotbalové asociace ČR Romanem Berbrem a dalšími lidmi obžalovanými z korupce a ovlivňování fotbalových zápasů, letos neskončí. Soud se případem začal zabývat v polovině dubna, do konce roku je nařízeno ještě jedenáct jednacích dnů. Než se soud dostane k závěrečným řečem, zbývá mu vyslechnout ještě několik svědků, přehrát odposlechy telefonátů a schůzek a přečíst některé listinné důkazy. Pokud vše půjde hladce, k vyhlášení rozsudku by se soud mohl dostat někdy příští rok v květnu nebo v červnu, řekl dnes soudce Vladimír Žák.

Foto: Sport.cz

Roman Berbr a jeho obhájce Michal Sýkora u plzeňského soudu. (archivní foto)

Článek

Státní zástupce obžaloval 21 lidí a klub Slavoj Vyšehrad z ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy ve prospěch Vyšehradu. Podle obžaloby stál Berbr v čele organizované skupiny, která se v letech 2019 a 2020 na zmanipulování deseti utkání podílela. Hrozí mu až 12 let vězení.

Čtyři obžalovaní už tresty znají - dohodli se se státním zástupcem na vině a trestu a soud dohody s podmíněnými a finančními tresty a zákazy činnosti schválil. Ostatní obžalovaní včetně Berbra vinu odmítají.

Na letošní rok měl soud nařízeno 45 jednacích dní, na příští rok jich má vyblokováno v programu dalších 28 - týden v lednu, dva týdny v březnu a po týdnu v dubnu, květnu a červnu. „Při úplně optimálním průběhu bychom se mohli dostat k prvním závěrečným řečem v březnu a vynášení rozsudku by mohlo být v květnu nebo červnu,“ uvedl soudce.

Tento týden má naplánované výslechy několika lidí, včetně bývalých rozhodčích Tomáše Grímma a Marka Janocha. Ti byli v případu také obžalovaní a vypovídali už jako obžalovaní, uzavřeli ale dohodu a přijali trest a nyní budu vypovídat jako svědci.

Soud také čeká na výpověď dalšího svědka Davida Bejdáka, bývalého maséra Slavoje Vyšehrad. Jeho svědectví je pro případ důležité, Bejdák se ale ze zdravotních důvodů omluvil a soudce zjišťuje, zda bude moci příští rok vypovídat.

Žák předpokládá, že v listopadu stihne vyslechnout svědky a začne přehrávat nahrávky telefonátů a schůzek, které policie při vyšetřování případu pořídila. Záznamů jsou hodiny, není zatím jasné, zda se budou muset přehrávat celé nebo jen části. Pokud by obhájci trvali na přehrání celých hovorů, vyžádalo by si to několik dnů.

„Je předpoklad, že k 7. prosinci bychom mohli stihnout když ne všechno, tak drtivou většinu zvukových záznamů,“ doufá soudce. V lednu by chtěl dokončit přehrávání nahrávek, přečíst zbylé listinné důkazy a chtěl by vyslechnout Bejdáka. Další svědci zatím navrhovaní nejsou.

Reklama

Související témata: