Článek
Vyvrcholením šampionátu se 16. července 1950 stalo finále mezi favorizovanou Brazílií a Uruguayí. Ve prospěch kanárků tehdy hovořily nejen předcházející výsledky, ale i fakt, že světový šampionát hráli před domácím publikem. V rozhodujícím zápase však Uruguayci prokázali lepší nervy a nad nervózním soupeřem zaslouženě zvítězili 2:1. Utkání viděl rekordní a dodnes nepřekonaný počet diváků – na tribuny zbrusu nového obrovského stadionu se jich vměstnalo téměř 200 000.
Po porážce celá Brazílie jako by přestala dýchat, plakali hráči na hřišti i diváci na tribuně. Tehdejší předseda FIFA Jules Rimet čekal po utkání osamocen u postranní čáry hřiště se Zlatou Niké a nevěděl, co s ní. Pak zahlédl kapitána vítězného celku Obdulia Varelu, rychle mu strčil sošku, poplácal ho po rameni, a tím odbyl celý slavnostní ceremoniál. Největší stadion na světě tehdy zažil nejen tuto pro Brazilce sportovní tragédii. V ochozech stadionu zůstali čtyři mrtví. Dva fanoušky zabil infarkt, dva spáchali sebevraždu.
Rekordní návštěva z finále MS se už nikdy neměla opakovat, i kvůli tomu, že během let byla oficiální kapacita snížena na zhruba 89 000 míst k sezení. Ani v pozdějších letech ale nebyla o zaplněné ochozy nouze, zvláště pokud se utkalo místní Flamengo s Fluminense či bojovala reprezentace „kanárků“ proti silnému protivníkovi. Maracaná se stala 19. listopadu 1969 také svědkem velkého jubilea, to když zde vstřelil legendární Pelé svůj tisící gól.
Od konce 70. let se Maracaná otevřela i jiné masové zábavě – koncertům. V roce 1980 zde vystoupil Frank Sinatra, zahráli si zde Rolling Stones, Carlos Santana či Guns N' Roses. Obří návštěva pak v roce 1991 přivítala bývalého člena Beatles Paula McCartneyho. Před více než stotisícovým davem katolicky založených Brazilců zde několikrát kázal i papež Jan Pavel II. Slavné dny posvátného stadionu se však rychle krátily. Již v osmdesátých letech začala Maracaná jevit známky zchátralosti.
Po několik modernizacích byla v roce 2007 jeho oficiální kapacita nastavena na 82.238 diváků a od srpna 2010 byl uzavřen a postupně kompletně modernizován za zhruba 350 milionů dolarů pro mistrovství světa ve fotbale 2014. Oficiální otevření se uskutečnilo v roce 2013. Roku 2016 hostil úvodní i závěrečný ceremoniál a část fotbalové soutěže na letních olympijských hrách. Nyní má stadion kapacitu 73 139 diváků a své domácí zápasy zde hrají kluby Flamengo a Fluminense.