Zlatý míč si zaslouží Haaland i Messi, tvrdí Guardiola

Trenér fotbalistů Manchesteru City Pep Guardiola se domnívá, že Zlatý míč za minulou sezonu si zaslouží získat jeho svěřenec Erling Haaland i Lionel Messi. Argentinský rekordní sedminásobný vítěz ankety by podle španělského kouče měl mít vlastní kategorii.

Argetinský kapitán Lionel Messi v utkání proti Peru.

Třiadvacetiletý Haaland v uplynulém ročníku nastřílel 52 soutěžních gólů v 53 zápasech a s Manchesterem City vyhrál tzv. treble - anglickou ligu, Anglický pohár a Ligu mistrů. Norský kanonýr už v srpnu ovládl anketu UEFA o nejlepšího fotbalistu Evropy.

Šestatřicetiletý útočník Messi v prosinci dovedl Argentince k prvnímu triumfu na mistrovství světa po 36 letech a s Paris St. Germain obhájil francouzský titul. V létě pak odešel do Interu Miami a stal se okamžitě hlavním tahákem zámořské MLS.

Zklamaný norský útočník Erling Haaland v zápase proti Španělsku.

„Oba si ho zaslouží. Líbilo by se mi, kdyby vyhrál Haaland, protože nám pomohl dosáhnout všech úspěchů. Měl by ho dostat, protože jsme vybojovali treble a on dal milion gólů. Ale Messi získal zlato na mistrovství světa,“ uvedl Guardiola na tiskové konferenci před sobotním ligovým utkáním s Brightonem.

„Vždycky říkám, že by Zlatý míč měl být rozdělený na dvě části - jednu pro Messiho a druhou pro dalšího hráče. Messiho nejhorší sezona je jako nejlepší sezona ostatních,“ dodal kouč City, jenž argentinskou hvězdu vedl v Barceloně v letech 2008 až 2012.

Pořadatelé prestižní ankety z časopisu France Football vyhlásí vítěze 30. října v Paříži. Od loňska, kdy triumfoval francouzský útočník Karim Benzema, se Zlatý míč vyhlašuje za sezonu a nikoli za kalendářní rok.