Macujama vyhrál jako první Japonec golfové Masters

Japonec Hideki Macujama se stal prvním asijským vítězem golfového majoru Masters. Zelené sako si na hřišti v Augustě vybojoval díky celkovému skóre -10 a s náskokem rány před nováčkem v turnaji Američanem Willem Zalatorisem.

Triumfální gesto Hidekiho Macujamy v obligátním zeleném saku.

Devětadvacetiletý Macujama získal šestý titul na okruhu PGA a první po skoro čtyřech letech. Za triumf vydělal 2,070 milionu dolarů, v přepočtu přes 53,5 milionu korun.

"Snad jsem průkopníkem pro další japonské hráče," řekl první vítěz majoru ze země vycházejícího slunce. "Doufám, že jsem otevřel stavidlo a další mě budou následovat," dodal.

Do nedělního finálového kola vstupoval Macujama s náskokem čtyř ran. Den začal bogey, zatímco Zalatoris dal na úvod dvě birdie a rázem ztrácel jen ránu. Američan i další ale pak chybovali a Japonec si postupně znovu vypracoval výrazný náskok až šesti ran.

Hideki Macujama s trofejí pro vítěze golfového Masters v Augustě.

Po chybě na patnáctce se na dohled dvou ran na Macujamu dotáhl díky čtyřem birdie v řadě Xander Schauffele. Drama se ale nekonalo, Američan na tříparové patnáctce zahrál krátce a míč sjel do vody. "Měl jsem dojem, že jsem trefil perfektní ránu, ale asi byla příliš odvážná," řekl. Zapsal tři rány nad par a Japonec už nikým neohrožován dokráčel k výhře.

Schauffele nakonec skončil třetí spolu s krajanem Jordanem Spiethem. Nejlepší finálové kolo za -6 pomohlo Španělovi Jonu Rahmovi k dělenému pátému místu s Australanem Marcem Leishmanem. Angličan Justin Rose, který vedl po prvním kole o čtyři rány, byl sedmý.

Turnaj se hrál i s fanoušky, byť jejich počet byl kvůli opatřením proti šíření koronaviru výrazně omezený. "Chtěl bych poděkovat za podporu a povzbuzování," řekl Macujama.

Obhájce titulu a první hráč světa Dustin Johnson neprošel po dvou kolech cutem. Pětinásobný vítěz turnaje Tiger Woods nestartoval, jelikož se zotavuje z následků autonehody.

Masters, golfový turnaj kategorie major v Augustě v USA (par 72, dotace 11,5 mil. dolarů):