Čeští házenkáři v generálce na Euro nečekaně vyhráli v Maďarsku

Čeští házenkáři v generálce na mistrovství Evropy nečekaně vyhráli přípravný zápas v Maďarsku 26:25. O jejich vítězství nad dalším účastníkem nadcházejícího šampionát v Německu rozhodl sekundu před koncem nejlepší střelec utkání Matěj Klíma. Šest branek stejně jako on zaznamenal i Jakub Hrstka, který se třikrát prosadil ze sedmimetrového hodu.

Brankář české házenkářské reprezentace Tomáš Mrkva při zákroku (archivní snímek)

Češi si s Maďary znovu zahrají ještě v sobotu, půjde ale jen o modelové utkání za zavřenými dveřmi, ze kterého po dohodě trenéři neplánují zveřejnit ani výsledek. Do mistrovství Evropy vstoupí svěřenci španělského trenéra Xaviera Sabatého ve čtvrtek zápasem proti Dánsku.

Češi v Tatabányi s favoritem v úvodu lehce ztráceli a v 16. minutě prohrávali 7:9. Čtyřmi brankami po sobě se jim ale podařilo otočit stav a do kabin šli v přestávce s nerozhodným skóre 12:12.

I do druhého dějství vstoupili lépe domácí a ve 40. minutě k radosti zaplněné haly poprvé odskočili do tříbrankového vedení. Sabatého svěřenci ale zpřesnili hru, zlepšili obranu a za dalších osm minut srovnal Klíma z dálky o zem na 20:20.

Od stavu 22:21 pro domácí dali Češi tři góly po sobě a v 54. minutě je Klíma poslal poprvé v zápase do dvoubrankového náskoku. Nejlepší střelec utkání se pak nechal vyloučit a Maďaři srovnali na 25:25. Klíma se ovšem vrátil na hřiště ve velkém stylu a po oddychovém času z poslední akce sekundu před koncem z velké dálky propálil gólmana.

V příštích dnech trenér Sabaté oznámí konečnou nominaci na šampionát. Po sobotním modelovém utkání bude český celek od pondělí ladit formu v Plzni, následně se přesune do Mnichova, kde odehraje celou základní skupinu F. Vedle Dánska narazí reprezentační tým na Portugalsko a Řecko. První dva celky postoupí do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny.

Přípravné utkání házenkářů v Tatabányi:
Maďarsko - Česko 25:26 (12:12)
Sestava a branky Česka: Mrkva, Hrdlička - Hrstka 6/3, Piroch 1, J. Patzel 1, Štěrba 1, Kašpárek 4, Reichl 1, Babák 3, Trkovský 1, Havran 1, Klíma 6, V. Patzel, Nantl, Solák, Hozman 1, Mořkovský, Režnický.
Nejvíce branek Maďarska: Szita, Ancsin oba 4, Máthé 4/2. Sedmimetrové hody: 3/2 - 3/3. Vyloučení: 2:5.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.