Česko - Portugalsko 25:22Skvělá stíhací jízda! České házenkářky stvrdily postup na mistrovství Evropy

Byla to na závěr kvalifikačních bojů pořádná šichta. České házenkářky musely na plzeňské palubovce proti Portugalsku stahovat až sedmibrankové manko, ale po výborné stíhací jízdě slaví vítězství 25:22 a postup na mistrovství Evropy. Ve skupině obsadily za suverénním Nizozemskem druhé místo s osmi body ze šesti zápasů, na šampionát se probojovaly i třetí Portugalky.

Radost českých i portugalských házenkářek z postupu na mistrovství Evropy.

Češky vstoupily do závěrečného klání kvalifikace celkem vlažně. Kapitánka Veronika Malá, která se vrátila po zranění, sice v 8. minutě srovnala na 4:4, jenže domácí hráčky poté devět minut neskórovaly, zahodily dvě sedmičky a prohrávaly 4:8.

Od 21. do 27. minuty navíc přišla další hluchá pasáž. Svěřenkyně norského trenéra Benta Dahla kupily jednu technickou chybu za druhou, nedařilo se jim ani v defenzivě, dostaly čtyři góly za sebou a musely dohánět manko 6:13. Poslední tři minuty před poločasovou přestávkou se jim však vydařily a šťastně tečovaná střela Šustáčkové znamenala snížení na 10:13.

Stíhací jízda pokračovala i ve druhé půli. Dominika Zachová v krkolomné pozici z rychlého protiútoku dokázala srovnat a následně Markéta Jeřábková trefou na 17:16 poslala reprezentantky poprvé v zápase do vedení.

České házenkářky v utkání proti Portugalsku.

Ovšem místo klidného závěru se národní tým ještě pořádně nadřel. Nedokázal se totiž dobře popasovat s osobní obranou kanonýrky Jeřábkové a vzápětí znovu ztrácel dvě branky. Domácím hráčkám však vyšel i další obrat, když Malá proměnila dva trháky v řadě a střídající Petra Kudláčková vychytala druhou sedmičku po sobě.

Dahlův výběr si závěr zkomplikoval dvěma vyloučeními v krátkém sledu, ale oslabení zvládl bravurně. Stříšková proměněným trhákem v 57. minutě navýšila na 25:22 a toto skóre platilo až do závěrečného hvizdu.

Markéta Jeřábková zakončuje v utkání proti Portugalsku.

Reprezentantky tak udržely druhé místo v kvalifikační tabulce, ke kterému by jim stačila i porážka o čtyři branky, a stvrdily postup na evropský šampionát. Na mistrovství, které se bude konat od 28. listopadu do 15. prosince v Rakousku, Maďarsku a Švýcarsku, si však zahrají i Portugalky, které postoupily jako jeden ze čtyř nejlepších celků ze třetích míst, a tak na palubovce slavily oba týmy.

Náročný program českým házenkářkám nekončí. Už ve středu totiž vyrazí do španělského města Torrevieja, kde od čtvrtka do neděle zabojují v konkurenci domácího výběru, Nizozemska a Argentiny o olympijské hry v Paříži. Postup si zajistí první dva celky, Češky v samostatné historii doposud pod pěti kruhy nehrály.

Kvalifikace mistrovství Evropy házenkářek:
3. skupina:
Česko - Portugalsko 25:22 (10:13)
Sestava a branky Česka: Novotná, Kudláčková - Stříšková 1, Kordovská, Šustáčková 3, Desortová, Stellnerová, Kuxová 1, J. Franková 1, A. Franková, Dresslerová, Zachová 2, Kovářová, Jeřábková 7, Malá 6, Cholevová 4.
Nejvíce branek Portugalska: Lopesová 7, Sousaová 5. Rozhodčí: Bačkovič, Palačkovič (oba Slovin.). Sedmimetrové hody: 5/3 - 4/2. Vyloučení: 3:4. Diváci: 1357.
Nizozemsko - Finsko 35:22 (14:15).